Výzkum trhu

ACREA CR představuje IBM SPSS Modeler 16

Data mining je již dnes pro většinu společností nutností k přežití. Na základě výsledků studie „2013 Data Miner Survey“ společnosti Rexer Analytics, můžeme pozorovat neustálé rozšiřování úloh, kterými se data mineři zabývají.

Na vzestupu jsou především úlohy vedoucí k lepšímu porozumění zákazníkům, úspěšnějšímu cross-sellu, efektivnějšímu získávání nových zákazníků, ale též oblasti podvodů a řízení rizik. Tyto závěry jdou ruku v ruce s exponenciálním nárůstem objemu dat, která mají organizace k dispozici. Nová verze analytického softwaru IBM SPSS Modeler 16 přináší opět řadu nových funkcí, které mají uživatelům usnadnit jejich práci.

Acrea_obr

Společnost poskytující kompletní řešení v oblasti analýzy a zpracování dat, ACREA CR, uvádí na český trh nejnovější verzi modelovacích nástrojů IBM SPSS Modeler 16. Jednou ze stěžejních novinek verze 16 je podpora programovacích jazyků R a Python. Především programovací jazyk R je mezi statistiky a data minery po celém světě stále populárnější – 70% všech dotázaných ve výše uvedené studii přiznává, že s tímto nástrojem pracují (oproti 48% v roce 2011).

Přínosem verze je zajisté i nově přidaná funkce Monte Carlo Simulací. Díky ní budete schopni snadno generovat data, či provádět simulace různých situací kde je vstupní proměnná variabilní. Typicky může jít o například o vliv investovaných prostředků do určité formy reklamy na prodeje produktu. Využití ale naleznou analytici též v řadě dalších oblastí.

Každý data miner jistě ocení i rozšíření evaluačních funkcí (ROC křivka, Gini), které poslouží při vyhodnocování vytvořených modelů. Kromě analytiků toto vylepšení jistě ocení i manažeři, kteří budou schopni snadno kvantifikovat přínos nasazených modelů.

Dvě edice IBM SPSS Modeler – Professional a Premium – ve verzi 16 doplňuje třetí, edice Gold. Toto zlaté vydání v sobě obsahuje i komponentu Decision Management, která umožní výstupy z modelů okamžitě napojit na produkční prostředí Vaší organizace ve formě doporučených akcí. Prediktivní modely budete schopni též snadno obohatit o expertní pravidla. Typickým příkladem může být kampaňový management či jakékoliv skórování v reálném čase.

Z dalších novinek můžeme ještě zmínit snadné napojení na Cognos TM1, editor pro tvorbu vlastních uzlů využívajících R či podmíněné a cyklické spouštění proudů.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *