Marketingové noviny  
   O nás
   Spolupráce
   Inzerce
   Partneři
   Kontakt
  RSS 
   Hlavní strana
Newsletter
 Objednat  
Marketing mix
 Teorie marketingu
 Komunikace
 Marketing
 Výzkum trhu
 Management
 Prodej
 CRM
 Knihy
 E-business
 Branding
 Internet
 Public relations
 Diskuse
 Ze zahraničí
Firemní zprávy
 ICT
 Průmysl
 Obchod
 Služby
 Finance
 Reklama
 On-line
 Média
hledání
nejčtenější
 Co je zajímavého na nové knížce „ Nízkonákladová marketingová vícevrstevnatá komunikace“ ?
 Jak prodává autorita
 Naučte se prodávat přínosy pro zákazníky, ne funkce produktu
 Internet je využíván jako komunikační nástroj, zdroj informací a zábavy
 Jak ušetřit za marketing
 TNS AISA měří ROPO efekt: Research online – purchase offline
 Google představuje 3 novinky pro malé a střední podnikatele
 Založení vlastní firmy nikdy nebylo snazší a rychlejší
 Kniha Rozumíte svým zákazníkům?
 Mobilní aplikace České Pojišťovny pro řešení autonehod
 Češi a reklama v roce 2013
Nejčtenější za rok
  
Reklama
Marketingové noviny
 O nás
 Spolupráce
 Inzerce
 Partneři
 Kontakt
A- A+ Pošli článek...  Formátuj pro tisk...

Bargaining a marketingové projekty

Autor: Ludvík Čichovský
19.6.2006 Marketing
 

Ve vyspělých tržních ekonomikách, v zemích EU, v USA, Kanadě a také v arabsky hovořících zemích (srovnej např. www.meed.com ) se stalo již tradicí, že na outsourcingově dodávané marketingové služby pro municipality, stát, nadnárodní organizace typu UNIDO, FAO, UNESCO aj. – autority (A), ale také aliance a produkční firmy (B) se vypisují výběrová řízení (tendry). Na tom by nebylo nic divného, kdyby se v posledních dvou letech nezačala při jejich vyhodnocování zejména v Turecku, Pakistánu, Indii, Egyptě, na středním východě a prakticky ve všech zemích Arabského poloostrova používat metoda bargainingu. Že toto slovo neznáte? Já jsem jej také neznal do roku 1996, kdy jsem se zúčastnil vyjednávání o exportu 30 000 tun kolejí z Třineckých železáren do Turecka s podporou exportního financování ČSOB a kde v tendrové dokumentaci se slovo bargaining poprvé objevilo.

Slovo bargaining ve své podstatě znamená licitaci s cenou dolů. Snad nejjednodušeji si vše přiblížíme tím, že si vysvětlíme nejprve aukci, kde se licituje s cenou nahoru a kontrakt na předmět dražby získá ten, kdo prostě nabídne nejvyšší cenu.

A nyní o bargainingu. V tendru např. na outsourcingovou dodávku marketingových služeb v režimu výkonného či dokonce strategického marketingu nabízející subjekty kromě technické části nabídky (tedy toho, co nabízejí), finanční části nabídky (tedy toho, co za formu finančních nástrojů na podporu získání zakázky nabízejí) nabízejí také obchodní část s cenou. Výběrová komise pak vybere z došlých nabídek 2 nabídky, které splňují technické zadání a mají přitom dvě nejnižší ceny při srovnatelné kvalitě. Subjekty s těmito nabídkami dostávají písemné vyrozumění, že postupují do dalšího kola, kde se utkávají v režimu bargainingu. To znamená, že jsou vyzvány výběrovou komisí, aby nejprve písemně nabídly možné snížení ceny. Zpravidla marketingové subjekty v honbě za lukrativním kontraktem sníží ceny. Po otevření obálek se ceny přečtou a subjekt, který nabídl horší cenu a který zná cenu konkurence, je vyzván, aby korigoval svou nabídku, tedy opět snížil cenu. A v tomto momentu začíná ona licitace s cenou dolů, která končí tím, že již nikdo nechce dále cenu snižovat. A vítězí v tomto systému bargainingu ten, kdo nabídl nejnižší nabídku.

Nemusím snad zdůrazňovat, jak je tento systém výhodný pro zadavatele výběrového řízení, protože firmy ve své snaze získat lukrativní kontrakt na marketingové služby zpravidla jdou až na nákladové ceny a některé dokonce na dumpingové ceny ve snaze v rámci strategického marketingu se v teritoriu uchytit. A přitom jde o legitimní výběrová řízení, která s bargainingem začala být poprvé realizována v Jemenu někdy kolem roku 1981 a odtud se lavinovitě šíří do celého světa. A protože celá řada českých marketingových firem již se účastní výběrových řízení v zahraničí, cítil jsem za povinnost tuto svou opakovanou zkušenost sdělit široké čtenářské veřejnosti třeba proto, aby se na tento systém vyhodnocování výběrových řízení mohla připravit.

   Další články autora: Ludvík Čichovský
  Autor: Ludvík Čichovský
Komentáře ke článku...
 

Čtěte také:

 Guerilla marketing

 Krize vytvořila „Český chytrý marketing“ kupujících

 Marketingové pojetí tlačítek Líbí se mi – Nelíbí se mi

 Tomáš Baťa – trvalá inspirace českého marketingu

 Marketingové strategie a řízení výkonu a výkonnosti podniku

RadioTV.cz
 RadioProjekt IV.Q’12+I.Q’13: Rádio Krokodýl narostlo meziročně o více než čtvrtinu, ladí jej 232 tisíc lidí týdně
 Skupina GES vytvořila novou značku pro své rozhlasové aktivity
 Rádio Blaník v sobotu odstartovalo své narozeninové turné
 FAN BASE letos fanouškům seriálu Star Trek přiveze hned dva herce
 Český rozhlas se o víkendu pokusí překonat rekord v délce rozhlasového moderování
 První informace o poslechovosti rádií za čtvrtý kvartál 2012 a první kvartál 2013
 UPC upravuje televizní nabídku pro podnikatele, zavádí produkt Exclusive Business




Marketingové noviny
© Helena Kopecká 2001-2013
Webmaster/Realizace: Ing. Luboš Bieľak