banner_left
On-line

Jaké jsou trendy českého a světového Instagramu?

Instagram je sociální síť zaměřená převážně na sdílení fotografií. Uživatelé se zde často snaží ukázat svůj život v tom nejlepším světle a upravují si fotografie pomocí nejrůznějších filtrů a dalších vychytávek.

V porovnání se světem jsou při používání Instagramu stejně jako v mnoha dalších oblastech Češi lehce konzervativnější.

Češi mají méně sledujících, ale nebojí se toho

Zásadním rozdílem mezi nejúspěšnějšími českými a světovými profily je pochopitelně počet sledujících. Aktuálně nejvíce sledujících na českém Instagramu má fotbalista Petr Čech, kterého nyní sleduje přes 1 milion a 700 tisíc uživatelů.
Je tak jediný z české scény, kdo zatím překročil milionovou hranici. Další úspěšné české profily se pak pohybují v číslech přes půl milionu sledujících. Úspěšné jsou také například profily s krásnými fotografiemi krajiny a podobně, zde se ale nejedná o influencery v pravém slova smyslu. Světově nejsledovanějším profilem na Instagramu je překvapivě profil samotného Instagramu, který má 256 milionů sledujících.

Následuje zpěvačka a herečka Selena Gomez se 144 miliony sledujících, pak fotbalista Christiano Ronaldo a zpěvačky Ariana Grande a Kim Kardashian, která má podobně jako Beyoncé kolem 118 milionů sledujících.
Od počtu sledujících se pak odvíjí placená spolupráce, která je u nás s ohledem na nižší počty sledujících samozřejmě méně výdělečná.

„V našem malém rybníčku najdeme jen pár lidí, kterým se takovým způsobem daří úspěšně vydělávat. Nemyslím si ale, že by se jen a pouze Instagramem u nás někdo živil. Je to vždy spíše doplněk k něčemu dalšímu, třeba jiné sociální síti nebo klasickému zaměstnání či jiné aktivitě. Šikovný člověk se tím, myslím, dokáže uživit. Stačí mít rozhled, umět prodat sebe a svůj obsah,“ říká Matěj Kretík, majitel talentové agentury Bookin Agency.

Nejlepší spolupráce je nenucená a oboustranně výhodná

Klasickou formou spolupráce značky a instagramera je product placement, kdy instagramer za jistou úplatu umisťuje produkty značky do svých příspěvků. Nemusí se však jednat o prvoplánovou reklamu.

„Ze své zkušenosti bych uvedl kampaň Born to rfrsh, kterou jsme připravovali pro Coca-colu a jejich produkt Sprite. Využili jsme zde devět influencerů, mezi kterýmy byli například Sharlota, VladaVideos, Angeé Svobodová, Léna Brauner, Flexx nebo Dominika Resler a další. Pro komunikaci jsme využili hlavně Instagram a YouTube. Kampaň dosáhla 8840 tisíc shlédnutí. Externí průzkum Brand Love Score (měření BGS) potvrdilo, že kampaň doručila výsledky a v meziměsíčním porovnání prokázala nárůst koeficientu „Brand I Love“ až o 14 procentních bodů,“ uvedl příklad Matěj Kretík s tím, že šlo o typický příklad vzájemně výhodné spolupráce influencera a značky, kdy značka Sprite pomohla influencerům realizovat jejich zamýšlené projekty, na které se předem zeptali.

Zaměříme-li se obecně na obsah českého Instagramu, tak už je u nás velmi podobný tomu světovému. Jednoduše řečeno, každý se rád pochlubí. Stále jsou populární fotky jídla, lidé se chlubí zdravými pochoutkami, ale také velkými šťavnatými hamburgery. Neomrzí ani fashion fotky, kde lidé ukazují své módní kreace. Frčí také fotky z posiloven, kde si dámy i pánové zvěčňují svá vypracovaná těla. Lidé se rádi chlubí také cestováním a přidávají fotky z různých koutů světa.

„Zajímavým trendem poslední doby je ukazování „nahé pravdy“, kde se holky fotí bez makeupu, videa jsou vkládána bez upraveného zvuku, fotografie jídla nejsou zásadně upravovány. Jde o jakousi snahu ukázat věci reálné, takové, jaké opravdu jsou, bez filtrů a přikrášlování. Typickým příkladem je například projekt zanormalniholky, v rámci, kterého se ženy ukazují takové, jaké skutečně jsou, a cílem je posílit jejich sebevědomí,“ řekl Kretík z Bookin Agency.

Dlouhodobě jsou na Instagramu nejúspěšnější fotky ze života celebrit a hashtagy #love, #fashion, #art nebo #travel a to jak na českém, tak na světovém Instagramu. Obecně lze říci, že český Instagram se od toho světového zas tak moc neliší a do budoucna se bude lišit čím dál tím méně.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *