banner_left
banner_right
Výzkum trhu

Banky a spořitelny táhnou firmy na své obchodní úvěry

Bankovní a spořitelní služby v letošním roce mění v návaznosti na vývoj peněžního trhu preference inzerovaných produktů. Oproti roku 2010 upozadily běžné a spořicí účty a kladou větší důraz na propagaci hypoték a obchodních úvěrů. Podle dat společnosti Admosphere prozatím nejvíc investuje Komerční banka. Subjekty se nebrání kombinovat všechny jim dostupné mediatypy.

Rostoucí zájem klientů o hypoteční úvěry se projevuje i v investicích bankovních a spořitelních subjektů do inzerce těchto produktů. Oproti loňskému roku zaznamenala společnost Admosphere, která se zabývá monitoringem reklamních investic, více než dvojnásobné zvýšení výdajů na inzerci hypoték a úvěrů na bydlení.

S celkovým oživením ekonomiky banky očekávají i zvýšený zájem o obchodní úvěry u firem, což se projevuje i v hrubých investicích bank a spořitelen do inzerce těchto produktů.

Naopak běžné a spořicí účty hrály prim v loňském roce, kdy banky a spořitelny nechaly podniky vzpamatovávat se z krize a dominovala snaha získat klienty mezi jednotlivci. Ke snížení investic došlo i u stavebního spoření, a to především následkem snížení státního příspěvku a tudíž i atraktivity tohoto bankovního produktu.

Graf 1: Bankovní a spořitelní služby – hrubé reklamní investice dle segmentu v období od 1. 1. do 31. 5. 2010 a 2011

Mezi zadavatele, kteří v prvních pěti měsících letošního roku investovali do reklamy nejvíce, se zařadila Komerční banka (223 mil. Kč) a Československá obchodní banka (198 mil. Kč). Trojici doplňuje Česká spořitelna, která ale v porovnání s rokem 2010 prozatím za reklamu utrácí méně. V datech monitoringu společnosti Admosphere se objevuje už i Fio banka, která je na českém trhu od května 2010 (17. 5. 2010 získala Fio, burzovní společnost, a.s. bankovní licenci a stala se Fio bankou). Do reklamy se rozhodla investovat výdaje v hodnotě 49,3 milionu korun.

Tabulka 1: Bankovní a spořitelní služby – hrubé reklamní investice Top 10 zadavatelů v období od 1. 1. do 31. 5. 2010 a 2011

Graf 2: Bankovní a spořitelní služby – hrubé reklamní investice Top 10 zadavatelů v období od 1. 1. do 31. 5. 2010 a 2011

V rozložení svých reklamních výdajů preferují zadavatelé bankovního segmentu převahu televizního prostoru a tisku. Komunikační portfolio doplňují reklamou na internetu, v OOH prostoru a v rádiu. Československá obchodní banka spolu s Komerční bankou vykazují velmi podobné rozložení investic. Česká spořitelna naopak vsadila o něco více na tisk (31 %) a televizní propagaci potlačila (44 %).

Graf 3: Podíl reklamních investic u Top 3 zadavatelů v segmentu bankovnictví za období od 1. 1. 2011 do 31. 5. 2011

Admosphere monitoruje objemy investic v ceníkových cenách. Jejich porovnání umožňuje snadnou představu o mediálním trhu, vzájemných poměrech mediatypů, médií, zadavatelů a jednotlivých produktových kategorií.

-red-

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *