Marketing

Proč je důležité napsat podnikatelský plán

Napsání podnikatelského plánu může být časově velmi náročné. Je to však nepostradatelné, pokud chcete založit a vybudovat úspěšnou firmu, která bude vědět, jaké je její místo na trhu a díky tomu přečká prvotní fázi růstu a stabilizuje se. Při psaní podnikatelského plánu si vyjasníte, kde jste a kam směřujete.

Podnikatelský plán neslouží jen jako soupis toho, co musíte udělat v rámci podnikatelských aktivit, ale je také základním dokumentem, který požaduje banka či jiný potenciální investor. Dokument by měl přinést ucelenou vizi podnikání, a jak ji chcete dosáhnout.

Ověříte realizovatelnost vašeho nápadu

Napsání podnikatelského plánu je nejlepší cestou jak si ověřit, zda-li je váš podnikatelský nápad uskutečnitelný a může vám ušetřit velké množství času a peněz. Po spočítání nákladových a výnosových kalkulací můžete například zjistit, že byste museli celý měsíc pracovat, abyste vydělali pár korun. Nebo že byste museli investovat do reklamy k získání dostatečného počtu zákazníků tolik peněz, že byste se zadlužili na pět let dopředu. V takovém případě raději vytvoříte nový a lepší nápad, který bude vycházet lépe.

Zvýšíte šanci na úspěch

Podnikatelský plán vám umožní uvědomit si všechny aspekty podnikání, od financí přes marketing a konkurenci až po zaměstnance. Díky němu si budete moci sestavit finanční prognózu a zjistit, kolik peněz potřebujete do začátku či kolik budete potřebovat po roce. Když si uvědomíte a vyjasníte všechny problémy, na které můžete narazit, budete lépe připraveni. Dokument je nicméně živá věc. Tak jak se mění okolní prostředí a podmínky, je třeba plán upravovat. Průběžné hodnocení podnikatelského plánu může také pomoci ohlédnout se, jaké cíle jsou již hotovy a jaké změny je nutné udělat nebo jakým novým směrem by vaše podnikání mělo směřovat.

Snadněji dostanete půjčku

Pokud nemáte na kontě dostatek peněz, budete potřebovat, aby vám na podnikání někdo půjčil. Může to být váš známý s dostatkem peněz, nebo rizikový kapitalista nebo banka. Nicméně bez dobře zpracovaného podnikatelského plánu, který ukazuje cash flow a návratnost vložených investic, nemáte žádnou naději k získání peněžních prostředků od finančních institucí. S podnikatelským plánem budete mít větší šanci získat potřebné peníze i od investorů. Buďte připraveni na to, že váš podnikatelský plán bude podrobně prozkoumán zejména po finanční stránce.

Jak přistoupíte k napsání podnikatelského plánu vy?

Vladimír Kuchař
poradce pro marketing a rozvoj firem
MARKETINGOVÁ KANCELÁŘ.CZ

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *