Výzkum trhu

Mezi Čechy je více než polovina aktivních sportovců

Češi rádi sportují, a to nejen rekreačně. Více než polovina z nich sportuje nejméně dvakrát měsíčně (51 %). Nejoblíbenější sportovní aktivitou je chůze či pěší turistika, na druhém místě se umístila cyklistika/cykloturistika. Běhu se věnuje alespoň jednou za týden 12% české populace. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti GfK Czech.

Nejaktivnějšími sportovci jsou mladí lidé ve věku 15 až 19 let, 75 % z nich sportuje minimálně jednou týdně. Zahanbit se ale nenechají ani lidé středního a staršího věku – dvě pětiny lidí mezi 40-65 lety si udržují kondici alespoň dvakrát za měsíc. Nejvíce aktivních sportovců je v Praze a Jihomoravském kraji, naopak nejméně sportují obyvatelé Karlovarského kraje.

Za své vzala i představa pohodlných mužů, kteří znají sport pouze z obrazovek. Z průzkumu totiž vyplývá, že je více aktivních sportovců než sportovkyň.

Češi sportují hlavně kvůli lepší kondici, dobré náladě a pro zdraví.  A dvě pětiny to prostě baví. Nejčastěji se sportem v kondici udržují absolventi vysokých škol (62 %). Pro zábavu ho dělají častěji muži (50 %). Naopak 38% žen chce sportem zhubnout.

Pěší turistika je nejvyhledávanějším sportem

Nejvyhledávanějším sportem Čechů se stala pěší turistika/chůze, populární u žen i mužů, zejména střední a starší generace. Mezi další oblíbené aktivity obou pohlaví patří cyklistika a plavání. Ženy, které mají rády sport, se dále chodí odreagovat na tanec, in-line brusle nebo aerobic. Muži dávají přednost fotbalu, bowlingu nebo stolnímu tenisu.

Oblíbený je i běh

Češi rádi běhají. Pravidelných běžců, kteří se této činnosti věnují alespoň jednou týdně, je 12 %. Nahlíženo z pohledu velikosti sídla, alespoň jednou týdně běhají častěji lidé z obcí a měst do pěti tisíc obyvatel, a pak lidé z největších měst (nad 100 000 obyvatel).  Pravidelné běhání v Praze podporují i organizátoři sportovních běžeckých akcí, z nichž nejznámější je Pražský mezinárodní maraton (PIM). Mezi čtrnácti procenty nadšenců, kteří v Praze běhají několikrát týdně, je celá řada těch, kteří otevřeně nebo v skrytu duše pomýšlejí i na tuto náročnou disciplínu,“ uvádí Hana Říhová, CCO GfK Czech.

Věk může být při běhání rozhodující, a proto je tento sport oblíbený u lidí ve věku 15 až 39 let, starší ročníky nad 60 let dávají ve většině případů přednost pěší turistice. 

Překážkou sportování je často zdraví

Důležitou příčinou, proč někteří Češi nesportují, jsou zdravotní důvody. Tuto bariéru častěji uvádějí starší lidé. Mezi další důvody patří nezájem o sport a nedostatek volného času.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *