Služby

Projekt MPSV : Stáže ve firmách

Nezaměstnanost v České republice během září vzrostla na 8,4 %, i přesto řada zaměstnavatelů stále nenachází kvalifikované pracovníky. Šanci na změnu přináší nový projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí. Ten pomáhá lidem, kteří marně shánějí práci z důvodu nedostatku praxe, a zároveň umožňuje firmám vychovat si zaměstnance podle vlastních potřeb. Jednotlivé stáže trvají jeden až šest měsíců. Projekt je přednostně určen pro znevýhodněné skupiny – absolventy bez praxe, dlouhodobě nezaměstnané či osoby po rodičovské dovolené.

Stáže ve firmách jsou financovány z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR. Účastníci stáží nemají nárok na mzdu, mohou však následně získat zaměstnání u firmy, kde stáž vykonávají. Firmy za poskytnutí praxe obdrží finanční náhradu k pokrytí nákladů na stážistu. Do projektu se během prvního měsíce (resp. od 13. 9.) zapojilo téměř 270 zaměstnavatelů a přes 1 200 uchazečů o stáž. Další zájem očekává Fond dalšího vzdělávání s rozšířením oborů, které se mohu do projektu zapojit. Zatím jich je 28, cílový stav počtu tzv. šablon je ale 150.

Díky projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí mají dlouhodobě nezaměstnaní či absolventi bez praxe šanci vyřešit svoje nezáviděníhodné postavení na trhu práce. Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace MPSV, jim totiž nabízí absolvování stáží, které jim pomohou získat praktické pracovní zkušenosti přímo ve vybraných firmách. Pokud se stážisté budou snažit a plně představí svůj potenciál, mají reálnou šanci na zaměstnání právě u firmy, která jim stáž poskytla.

Účast na projektu je přínosná také pro firmy. „Když firma nemůže na trhu práce najít vhodného kandidáta na určité pracovní místo, tak má dvě možnosti. Buď může doufat a pokračovat v hledání, nebo se může zapojit do projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí a pracovníka si vychovat dle vlastních potřeb a požadavků,“ říká Pavel Kryštof, ředitel Fondu dalšího vzdělávání. A dodává: „Celý projekt je výhodný pro obě strany. Firmy mají jedinečnou možnost utvářet budoucího zaměstnance, navíc za finanční podpory z evropských fondů. A naopak – osoby na trhu práce mohou získat praktické zkušenosti z reálného nebo inovativního pracovního prostředí. Projekt tím řeší absenci konkrétních pracovních zkušeností díky vzdělávání praxí. Jde o novinku v oblasti dalšího vzdělávání občanů České republiky. Navíc tím slučujeme nabídku s poptávkou na trhu práce.“

Projekt bude trvat až do října 2014, je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). Rozpočet projektu činí 800 mil. Kč. Stážisty se mohou stát pouze osoby s trvalým bydlištěm mimo území Prahy, což je dáno pravidly OP VK. Jednotlivá stáž trvá 1 – 6 měsíců a každý občan se smí zúčastnit pouze jedné stáže. Více informací naleznete na adrese www.stazevefirmach.cz a na facebookovém profilu projektu na www.facebook.com/stazevefirmach. V těchto dnech současně startuje série regionálních informačních schůzek pro studenty posledních ročníků – budoucí absolventy vysokých škol. Nejbližší se uskuteční 23. října na VŠPJ v Jihlavě, o den později na Ostravské univerzitě v Ostravě a v týdnu od 30. října na veletrhu Gaudeamus v Brně. Podrobný rozpis regionálních informačních schůzek je k dispozici na webových stránkách projektu.
Podrobnější informace o projektu: Martina Arnoldová, martina.arnoldova@fdv.mpsv.cz

– red –

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *