On-line

Začíná největší online vědecká soutěž pro žáky a studenty

Google zahajuje třetí ročník soutěže Google Science Fair 2013 www.googlesciencefair.com pod názvem “Tvoje šance změnit svět”. Jde o největší online vědeckou soutěž, která nabízí žákům a mladým studentům příležitost rozvíjet své schopnosti v oblasti vědy a techniky a zároveň zlepšit své komunikační dovednosti v angličtině a dalších jazycích. Vše, co k tomu potřebují, je dobrý nápad. Projekt je součástí celoročního programu “Google pro vzdělávání v Česku” provzdelavani.cz v rámci podpory STEM vzdělávání.

Google Science Fair je součástí rozsáhlých aktivit Googlu ve vzdělávání, konkrétně v oblasti STEM (Science Technology Engineering Math), tj. technických a vědeckých oborů včetně matematiky, které mají vliv na rozvoj znalostní ekonomiky a podporu konkurenceschopnosti.

„Vzdělaná populace je pilířem konkurenceschopnosti každé země. Rádi bychom přispěli k tomu, aby se české školy a univerzity vrátily tam, kam dříve patřily, tedy k evropské špičce,” říká Taťána le Moigne, ředitelka českého Googlu, a dodává: „Podpora talentů v technických a vědeckých oborech je součástí DNA Googlu celosvětově. V Česku už například podporujeme program ISEA “Matematika s chutí” a letos plánujeme uvést ještě několik dalších iniciativ v této oblasti.”

Se svým vědeckým projektem či nápadem se mohou přihlásit všichni studenti ve věku od 13 do 18 let. Letos poprvé jsou akceptovány jak čistě vědecké, tak také technické projekty. Přihlásit se je možné ve 13 jazycích včetně angličtiny na www.googlesciencefair.com. Registrace je otevřena od 30. ledna a končí 30. dubna 2013.

Poté bude vybráno 90 semifinalistů z různých zemí světa včetně České republiky. Jejich projekty pak budou posouzeny odbornou vědeckou porotou, ve které zasednou slavní vědci a technologičtí inovátoři. Porota nakonec vybere 15 finalistů, kteří odletí do centrály Google v Kalifornii, kde se rozhodne o vítězích v jednotlivých věkových kategoriích i o „velké ceně” soutěže.

Poprvé se do hlasování může zapojit i veřejnost. V sérii živých Google+ Hangoutů, které budou vysílány od srpna na Google+ stránce soutěže, se lidé mohou s finalisty seznámit a potom hlasovat, který z nich získá cenu “Inspirativní nápad”. Ten se uděluje tvůrci projektu s největším potenciálem změnit svět.

– red –

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *