Služby

90. výročí založení Českých aerolinií připomíná výstava na letišti Václava Havla Praha

České aerolinie patří mezi nejstarší letecké společnosti v Evropě. Své služby poskytují už od roku 1923. Za devadesát let své existence přepravily více než 115 milionů cestujících a přes 918 tisíc tun zboží a pošty. Startovaly a přistávaly ve 145 destinacích v 76 zemích světa. Výstava, která byla slavnostně zahájena v prostorách odletové haly Terminálu 2 na Letišti Václava Havla Praha, připomíná 90 let existence této společnosti, během nichž České aerolinie získaly postavení světově uznávaného leteckého dopravce.

Výstava, jejímž autorem je známý český fotograf Herbert Slavík, mapuje především díky více než 200 archivních i soudobých fotografií leteckou společnost od jejího počátku, přes válečná čtyřicátá léta a politicky bouřlivá šedesátá léta, až po její současné fungování v rámci skupiny Český aeroholding.

„České aerolinie patří mezi nejvýznamnější české společnosti s dlouholetou tradicí. Touto výstavou chceme připomenout historii společnosti a seznámit s ní veřejnost, ale zároveň také vyjádřit dík generacím zaměstnanců, které spojily svůj život s nejstarším domácím leteckým dopravcem, a pro než se práce pod značkou České aerolinie stala životním posláním,“ uvedl Philippe Moreels, prezident a předseda představenstva Českých aerolinií.

Expozice je rozdělena do tří chronologicky řazených bloků. První je časově ohraničen založením společnosti 6. října 1923 a ukončen rokem 1939, kdy převzala leteckou flotilu německá Lufthansa. Druhá část prezentuje historii aerolinek od roku 1945 až po události roku 1989, které znamenaly zásadní změnu politického a hospodářského systému, což se odrazilo i ve fungování Českých aerolinií a jejich domovského letiště v Praze-Ruzyni. A konečně poslední blok představuje České aerolinie od jejich začlenění do Sky Teamu až po současné fungování v rámci skupiny Český aeroholding, a prodej 44% podílu této společnosti významnému asijskému dopravci Korean Air.

Výstavu doplňují i další exponáty, jako je desítka historických i soudobých uniforem pilotů a leteckého personálu, maketa třímotorového dopravního letounu z 30. až 40. let 20. století Savoia Marchetti, jehož šest strojů létalo i ve službách Českých aerolinií, dále filmový materiál a také letecká flotila Českých aerolinií zachycená na dvou desítkách velkoformátových fotografií ve formě velkoplošných závěsných bannerů.

„Výstava, která byla dnes zahájena, má svým návštěvníkům připomínat nejen minulost Českých aerolinií, ale i její současnost, kdy je součástí silné skupiny Český aeroholding. Právě proto je část výstavy věnovaná i našemu partnerovi, společnosti Korean Air, která je spolu s Českým Aeroholdingem od letošního roku akcionářem Českých aerolinií,“ uvedl Miroslav Dvořák, generální ředitel a předseda představenstva Českého aeroholdingu.

Společnost Korean Air je na výstavě prezentovaná kromě fotografického a filmového materiálu také modelem Airbus 380 z flotily tohoto dopravce. Návštěvníci si mohou vyzkoušet sedadla „Prestige Sleeper Seat“ z business třídy letounů této společnosti, které lze sklopit do vodorovné polohy a nabídnout tak pasažérům maximální komfort při cestování.

„Naším cílem bylo představit České aerolinie jako leteckou společnost s dlouholetou tradicí a velmi bohatou historií. Při přípravě expozice jsme spolupracovali s mnoha odborníky z různých institucí. Materiály jsme čerpali např. z Vojenského historického ústavu, ze Státního oblastního archivu v Praze či z Národního technického muzea nebo Národního muzea a agentury ČTK,“ uvedl autor výstavy Herbert Slavík.

Výstavu v prostorách odletové haly Terminálu 2 na Letišti Václava Havla Praha je možné zdarma navštívit kterýkoliv den, a to až do konce roku 2013.

-red-

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *