Management

Rizikový kapitál v Evropě zaznamenal v druhém čtvrtletí 2003 pokles o 2 %

Objem investovaného rizikového kapitálu v Evropě v druhém čtvrtletí letošního roku klesl ze 720 mil. EUR dosažených v 1. čtvrtletí 2003 na 709 mil. EUR dosažených ve 2. čtvrtletí 2003. Došlo tedy k poklesu o 2 %. Evropský rizikový kapitál tak nepotvrdil trend z USA, kde investice ve druhém čtvrtletí rostly. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila společnost Ernst & Young. Nejvíc investic do rizikového kapitálu ve střední Evropě zaznamenalo Maďarsko následované Slovinskem.

Pokles investic do rizikového kapitálu v Evropě pokračoval i v druhém čtvrtletí 2003. Největším a neaktivnějším trhem s rizikovým kapitálem v Evropě zůstává Velká Británie. Při porovnání prvního a druhé čtvrtletí 2003 ale zaznamenal britský trh pokles o 18 %. Znamenalo to snížení z 238 mil. EUR v 1. čtvrtletí 2003 na 194 mil. EUR ve 2. čtvrtletí 2003. Počet dokončených obchodů se však stabilizoval. Mezi 1. a 2. čtvrtletím 2003 došlo pouze k nepatrnému poklesu z 61 transakcí v prvním čtvrtletí na 60 transakcí v druhém čtvrtletí. Podíl Velké Británie na evropském trhu se v druhém čtvrtletí 2003 snížil na 27 % oproti 33 % v předchozím čtvrtletí.

Ostatní významné evropské trhy vykázaly podobný pokles. Nejvíce utrpěl trh v Německu. Hodnota obchodů zde poklesla o 32 % na 103 mil. EUR. Následovala Francie s poklesem o 18 % na 90 mil EUR.

Naopak ve Švédsku objem investic do rizikového kapitálu rostl z 30 mil. EUR v 1. čtvrtletí na 97 mil. EUR ve 2. čtvrtletí. Švýcarsko zaznamenalo růst z 14 mil. EUR na 39 mil. EUR.

V USA, s nimiž se Evropa obvykle poměřuje, se investice ve 2. čtvrtletí poprvé za tři roky zvýšily. Rizikový kapitál vzrostl o 14 % na 4 mld. USD především díky oboru biofarmaceutických technologií, kde se investice zdvojnásobily.

Velké rozdíly v investicích jsou mezi jednotlivými sektory. „Investice do biotechnologií výrazně poklesly, až na polovinu úrovně prvního čtvrtletí, které již samo o sobě bylo slabé a odráželo nervozitu ohledně tohoto oboru,“ řekl David Wilkinson, expert na oblast rizikového kapitálu společnosti Ernst & Young. „Na druhou stranu se investoři vrátili k investování do oborů softwaru a informačních technologií a zvýšili zde objem svých investic ze 134 mil. EUR na 190 mil. EUR,“ dodal.

Trh je stále ovlivněn propadem v roce 2002. „Investoři si vybrali nejlepší podniky ze svých portfolií a provedli je nejhoršími časy. Některé z podniků teď konečně začínají dosahovat výsledků, kvůli nimž do nich původně investovali,“ uvedl Stuart Watson, vedoucí poradenské skupiny pro rizikový kapitál Ernst & Young. „Investoři opět získávají důvěru v rizikový kapitál, jsou však opatrnější a vyhýbají se unáhleným investicím,“ dodal.

Ve střední Evropě zaznamenalo ve druhém čtvrtletí nejvíc investic do rizikového kapitálu Maďarsko. Objem rizikových investic činil v Maďarsku 6,12 mil. EUR. Druhou příčku obsadilo Slovinsko se 400 tisíci EUR. Petra Wendelová, vedoucí partner divize Corporate Finance Ernst & Young v ČR, k tomu dodává: „Role rizikového kapitálu v české ekonomice je do jisté míry specifická v tom, že jako zdroj financování podniků supluje neexistující trh IPO. Pražská burza není emitenty využívána jako místo úpisu nových akcií a veřejné akciové trhy tak nejsou zdrojem nového akciového kapitálu. Ten získavají české společnosti právě z neveřejných zdrojů jako jsou fondy rizikového kapitálu. Dluhové financování však i nadále zůstává nejvíce poptávaným zdrojem kapitálu.“

Podle výzkumu Ernst & Young nezaznamenaly Česká republika, Polsko ani Slovensko ve druhém čtvrtletí 2003 žádné výraznější investice v tomto oboru. Česká republika ale zaznamenala rozsáhlé investice v prvním čtvrtletí, takže při srovnání celého pololetí obsadila první místo. V období leden až červen 2003 činil objem rizikového kapitálu v ČR 32,95 mil. EUR, tedy nejvíce ve střední Evropě.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *