Průmysl

Stock Plzeň – Božkov loni prodal přes 26 milionů litrů lihovin

Společnost Stock Plzeň – Božkov prodala v roce 2001 o 900 tisíc litrů lihovin více než v roce 2000. Odbyt Stocku Plzeň – Božkov, který je největším domácím výrobcem lihovin, se tak meziročně zvýšil o 3,6 procenta a dosáhl rekordní úrovně 26,2 milionu litrů lihovin. O další úspěšný rok Stocku Plzeň se loni výrazně zasloužil export, který oproti roku 2000 posílil více než o pětinu. Nejžádanějšími produkty Stocku Plzeň jsou Fernet Stock, Fernet Stock Citrus, Brandy Stock Original a klasické lihoviny Rum a Vodka prodávané pod značkou Božkov.

Vzhledem ke stagnujícímu domácímu trhu Stock Plzeň posiluje své exportní aktivity, které směřují především na Slovensko. Na slovenském trhu loni začal pracovat obchodní tým Stocku Plzeň a společnost oslovila zákazníky i ve dvou vlnách rozsáhlých reklamních kampaní. Díky tomu se vývoz meziročně zvýšil o více než 21 procent na 1,24 milionu litrů lihovin. Nejdynamičtější vývozní značkou je Fernet Stock Citrus, jehož export oproti roku 2000 vzrostl o více než 60 procent. „Fernet Stock Citrus si doslova získal srdce slovenských spotřebitelů. Český trh je pro nás klíčový, ale podíl exportu chceme dále posilovat,“ uvedl generální ředitel Stocku Plzeň Martin Petrášek.

Z hlediska absolutního objemu prodeje jsou nejvýznamnějším artiklem Stocku Plzeň Fernet Stock a Fernet Stock Citrus, dvě nejoblíbenější české lihoviny. Podíl obou fernetů na celkové produkci Stocku Plzeň činí přibližně 65 procent. Značka Fernet Stock přitom jako jediná z tuzemska figuruje v žebříčku nejprodávanějších lihovin na světě, kde za rok 2000 obsadila 34. příčku. Fernety následuje Rum Božkov, jehož prodeje se loni zvýšily o čtvrtinu na téměř 4,8 milionu litrů. Rum Božkov je tak nejžádanějším rumem v České republice a jednou z nejrychleji rostoucích značek Stocku Plzeň. Vysokou dynamiku však mají také Vodka Amundsen, Vodka Božkov, bylinný likér Magister, Key Rum, Jablko Božkov či Višeň Božkov.

Rostoucí prodeje Stocku Plzeň při stagnující domácí poptávce potvrzují, že se spotřebitelé odvracejí od nekvalitních lihovin z tržišť a dávají přednost zavedeným značkám. „Prodej falšovaných a nezdaněných lihovin je však v České republice stále ještě enormní,“ dodal Martin Petrášek. Stock Plzeň odhaduje, že objem legálního trh s lihovinami představuje ročně přibližně 80 milionů litrů. Dalších 20 až 30 milionů litrů pochybných produktů se však prodá a nezdaní, čímž státní pokladna přichází ročně zhruba o 4 miliardy korun.

Stock Plzeň je s tržním podílem přesahujícím 30 procent největším výrobcem lihovin v České republice. Majoritním vlastníkem společnosti je přední evropský výrobce lihovin a ovocných šťáv, koncern Eckes.

Čtěte také