Management

Úsilí při správě a řízení společnosti zvýšilo méně představenstev v Evropě než ve Spojených státech

V porovnání ve Spojenými státy zvýšil výrazně menší počet představenstev (resp. správních rad) velkých nadnárodních společností se sídlem v Evropě úsilí a čas věnované správě a řízení v reakci na nedávná selhání korporací. Podle Manažerského barometru PricewaterhouseCoopers se 32 % evropských představenstev zabývalo v roce 2003 správou a řízením intenzivněji než o rok dříve, zatímco v USA to bylo 62 % představenstev. Většina představenstev v Evropě se v loňském roce zabývala řízením své společnosti ve zhruba stejné míře jako předloni a jen jedno procento vynaložilo méně času.

Bez ohledu na čas a úsilí věnované řízení a správě obdrželo jak v Evropě, tak v USA 20 % představenstev v loňském roce vyšší odměny. V příštích 12 měsících zamýšlí 11 % evropských a 10 % amerických společností zvýšit odměny členů představenstva.

Srovnatelný byl i nárůst odměn: v Evropě byly zvýšeny v průměru o 16,6 %, v USA o 17,9 %. Očekávané zvýšení odměn v příštím roce je 10,4 % v Evropě a 10 % v USA.

„Je zřejmé, že představenstva společností v Evropě i ve Spojených státech pracují usilovněji, aby uspokojila zvýšené nároky plynoucí z nových předpisů,“ uvedl David Phillips z týmu PricewaterhouseCoopers pro řízení a správu společností. „Evropské společnosti musí v mnoha zemích dostát novým a náročnějším požadavkům. Podniky, jejichž akcie jsou registrovány v USA, musí navíc splnit i požadavky amerického zákona Sarbanes-Oxley.“

Výbory pro audit
Celkem 44 % evropských a 68 % amerických výborů pro audit zvýšilo v uplynulém roce čas a úsilí věnované správě a řízení. Zhruba stejný čas vynaložilo 39 % výborů, žádný se této činnosti nevěnoval méně než loni. Odměny byly zvýšeny pouze 12 % výborů pro audit v Evropě, zatímco v USA dostalo vyšší odměny 22 % výborů. Odměny v Evropě byly zvýšeny v průměru o 14 %, v USA o 26,2 %.

„Evropské výbory pro audit odvádějí při správě a řízení společností vynikající práci, aniž by jejich úsilí bylo adekvátně oceněno,“ dodal k tomu David Phillips.

Udržení a získávání nových členů představenstev
Pouze 7 % respondentů v Evropě a 1 % ve Spojených státech uvedlo, že měli loni problémy s udržením nejdůležitějších členů představenstva, 81 % respondentů žádné potíže nemělo. Také při získávání nových členů mělo jen 17 % představenstev z Evropy a 18 % z USA obtíže. Dvacet osm procent evropských společností nepotřebovalo přijímat nové členy.

Grafy:
Čas a úsilí věnované představenstvy řízení a správě společností v loňském roce
Čas a úsilí věnované výbory pro audit řízení a správě společností v loňském roce

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *