Marketing

Odborníci hodnotí nejlépe ŠKODU AUTO

Letošní šestý ročník prestižního žebříčku 100 obdivovaných firem vyhlašovaný Sdružením CZECH TOP 100 měl opět jednoznačného vítěze – ŠKODU AUTO a.s. Největší strojírenská firma v České republice tak obhájila své umístění v předchozích pěti ročnících soutěže. Druhou nejvíce obdivovanou firmou je Plzeňský Prazdroj, a.s., třetí stupínek v celkovém pořadí All Stars připadl energetické společnosti ČEZ, a.s.

„Je potěšující, že mezi stovku obdivovaných firem se rovnoměrně prosadily jak společnosti vlastněné zahraničními majiteli, tak i tradiční české firmy,“ uvedl k letošním výsledkům žebříčku předseda Sdružení CZECH TOP 100 Jan Struž.

Desítku All Stars, tedy firem zasluhujících největší obdiv v ČR pro letošní rok, doplňují společnosti: Eurotel Praha, spol. s r.o., Budějovický Budvar n.p., Barum Continental spol. s r.o., Komerční banka, a.s., Třinecké železárny, a.s., Česká pojišťovna a.s. a Skanska CZ a.s.

Podle manažera Sdružení CZECH TOP 100 Tomáše Davida se v průřezu předchozích ročníků zásadním způsobem nemění obdiv z pohledu odvětví. V žebříčku se tak umisťují především firmy z tradičních českých oborů, jako jsou automobilový, pivovarnický, gumárenský a energetický doplněný o mobilní komunikace. Jak Tomáš David dále doplnil, stálicemi žebříčku All Stars jsou tři firmy, a to ŠKODA AUTO a.s., Eurotel Praha, spol. s r.o., a Barum Continental spol. s r.o., které se v šesti ročnících vždy umístily v první desítce.

Rovněž letos bylo hodnocení v rámci žebříčku 100 obdivovaných firem ČR doplněno o kategorii založenou na hlasování laické veřejnosti – Nejobdivovanější firma čtenářů serveru iDNES. I zde se jednoznačným vítězem stala ŠKODA AUTO a.s., následovaná společností Hewlett-Packard s.r.o., a mobilním operátorem Český Mobil, a.s.

Žebříček 100 obdivovaných firem ČR publikuje Sdružení CZECH TOP 100 již od roku 1999. Způsob vyhodnocení je rozdělen do dvou fází. V první se sestavuje seznam 100 obdivovaných firem České republiky členěný podle 25 oborů, z nichž tři jsou finanční, ostatní pokrývají nefinanční sektor. Do žebříčku jsou zařazeny vždy čtyři nejobdivovanější společnosti z každého oboru. Ve druhé části hlasující vybírají tři firmy (bez uvedení pořadí). Nejčastěji zmiňované společnosti jsou pak podle počtu obdržených hlasů zařazeny do desítky nejobdivovanějších firem ČR – „All Stars“. Struktura získaných dat umožňuje rovněž sestavit pořadí nejobdivovanějších firem v jednotlivých krajích.

“Naše anketa je oproti ostatním anketám podobného druhu založena na hlasech více než 1500 odborníků z podnikové praxe, převážně top manažerů. Tento způsob sběru dat sice přináší subjektivní názory, ale subjektivita je kompenzována vysokou profesionalitou hodnotitelů,” uvedl Jan Struž.

V rámci hlasování oslovení odborníci hodnotí řadu kritérií, od základních ukazatelů firmy (kvalita výrobků či služeb, inovační schopnosti, finanční stabilita, hodnota firmy) přes její vztah k zaměstnancům (schopnost přilákat a udržet talentované lidi) po vztah ke společnosti (odpovědnost k životnímu prostředí, komunikativnost, podpora regionu, charitativních a obecně prospěšných projektů apod.).

“Do budoucna nechceme množství našich akcí dále rozšiřovat, spíše je vhodně volenými aktivitami kvalitně doplňovat,” oznámil budoucí plány Sdružení Czech Top 100 předseda Jan Struž.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *