Management

Společnost Profinit nabízí bankám řešení pro řízení rizik

Profinit ve spolupráci s Quadrant Risk Management International přináší na český trh unikátní řešení pro aplikaci standardu Basel II pro řízení bankovních rizik, jehož zavedení by se do 3 let mělo stát pro banky povinné.

Společnost Profinit rozšířila nabídku služeb pro finanční sektor o systém pro implementaci standardu Basel II ve spolupráci se společností Quadrant Risk Management International (QRMI). Pravidla Basel II, definovaná Novým basilejským kapitálovým konceptem, zvyšují bezpečnost a stabilitu bankovních systémů a přinášejí komplexnější přístupy k měření a řízení bankovních rizik. Jsou závazná i pro banky v České republice. Řešení B Squared od společnosti QRMI je jedním z prvních, skutečně funkčních, samostatných řešení, která pro podporu standardu Basel II dosud vznikla.

„Jednoznačným přínosem nasazení konceptu Basel II pro banky jsou úspory plynoucí ze zlepšení managementu rizik. Dochází ke snížení možných dopadů úvěrových, operačních a tržních rizik, kterým jsou banky vystaveny,“ říká Tomáš Pavlík, Managing Director Profinitu. „Předpokládám, že návratnost tohoto řešení nepřesáhne 3 roky. Uspořené prostředky se v závislosti na velikosti banky mohou pohybovat až v miliardách korun,“ dodává Tomáš Pavlík. V celosvětovém měřítku zájem o Basel II stále roste a očekávané náklady bank na implementaci tohoto standardu jsou 4 mld. USD pro rok 2005.

Společnost Quadrant Risk Management International disponuje nadstandardními zkušenostmi v oblasti problematiky řízení finančních rizik, které její pracovníci načerpali během svého působení v nejvýznamnějších světových bankovních institucích. V Praze se ve dnech 25.-26. května krátce zastaví Paul E. Lockyear, Principal Consultant QRMI, dříve mj. CEO Citibank NA, který je jednou z nejvýznamnějších osobností QRMI.

„Basel II je výzvou, považovanou za nejradikálnější revoluci v oblasti řízení rizik finančních institucí. Basel II stanovuje nové náročné standardy v oblasti minimální kapitálové přiměřenosti, v procesu bankovního dohledu a v oblasti tržní disciplíny,“ říká Paul E. Lockyear.

„Architektura řešení pro aplikaci standardu Basel II je podobná architektuře datového skladu. Zatímco implementace datového skladu je vzhledem k rozdílným potřebám zákazníků vždy individuální, koncept Basel II je univerzálně definovaný a přímo vybízel k vytvoření standardizovaného řešení, které je přizpůsobováno pouze konkrétnímu prostředí a požadavkům zákazníka,“ říká Tomáš Pavlík, Managing Director Profinitu. „Spolupráce s QRMI obohatila naši nabídku pro finanční sektor a je nesporným přínosem nejen pro Profinit, ale zejména pro jeho zákazníky,“ dodává Pavlík.

– red –

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *