ICT

Kovbojové s klaunskými nosy potěší děti v nemocnicích

U příležitosti Mezinárodního dne dětí předá Nadace Eurotel 260 dobíjecích kuponů Go v hodnotě téměř dvěstěpadesát tisíc korun 32 dětským oddělením v nemocnicích v celé České republice. Kupony jsou určeny pro dobíjení mobilních telefonů, které nemocnice získaly v rámci projektu Linka domů již v minulých letech. Poslem dobrých zpráv jsou opět profesionálně vyškolení zdravotní klaunové, jejichž představení pravidelně rozveselují malé pacienty především v odděleních, kde jsou děti dlouhodobě upoutány na lůžko.

Letní představení klaunů jsou inspirována projektem CowParade Prague 2004, v jehož rámci bude v Motolské nemocnici slavnostně odhalena plastiková kráva v životní velikosti, kterou pomalovali pestrobarevnými kresbami malí pacienti. Kráva bude zároveň sloužit jako kasička pro dobrovolné příspěvky na úhradu nákladů návštěv zdravotních klaunů na dětských odděleních v Motole.

Cílem projektu s příznačným názvem Linka domů je umožnit dětem, aby se spojily se svými blízkými ve chvílích, kdy se cítí osaměle a smutně. V rámci Linky domů mají děti na odděleních k dispozici mobilní telefony, které mohou zdarma použít. Využívání telefonů a předplacené volání funguje díky spolupráci s lékaři a vrchními sestrami. Zdravotnický personál využívá Linku domů také pro komunikaci s rodiči pacientů.

„Osamělost v nemocnici obtížně snášejí i dospělí, natož děti, pro které je obzvlášť skličující. Malým pacientům proto rádi usnadníme spojení s těmi, kteří jsou pro ně v těžkých chvílích oporou,“ vysvětluje Jitka Volková, manažerka Nadace Eurotel, podstatu projektu Linka domů.

Projekt Linka domů běží již šestým rokem. Za dobu jeho trvání darovala společnost Eurotel dětským oddělením českých a moravských nemocnic mobilní telefony s předplaceným voláním v hodnotě téměř 4 miliony korun. Od roku 2002 převzala záštitu nad tímto projektem Nadace Eurotel, která jen vloni distribuovala nemocnicím předplacené volání v celkové hodnotě 1,2 milionu korun celkem 32 nemocnicím.

Nadace Eurotel podporuje občanské sdružení Zdravotní klaun od roku 2002. Profesionální zdravotní klauni navštěvují nemocné děti na lůžkových odděleních nemocnic, aby jim aby jim přinesli dobrou náladu a pomohli zapomenout na bolest a obavy z nemoci i z nemocničního prostředí.

„Věříme, že duševní pohoda a dobrá nálada se zásadně odráží v tom, jak dobře pacient zvládne náročné chvíle v době nemoci. Zdravotní klauni se tak díky své pravidelné přítomnosti na odděleních stávají opravdovou součástí léčebného a uzdravovacího procesu, a to je přesně cílem našeho snažení,“ upřesňuje Lenka Načeradská, manažerka občanského sdružení Zdravotní klaun.

– red –

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *