Průmysl

Bayer zatím zvládá svou restrukturalizaci

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer ukončil druhé letošní čtvrtletí se ziskem, který meziročně vzrostl o 44 procenta. Bayer za to může poděkovat mimo jiné nadprůměrné poptávce po zemědělských hnojivech a po části své chemické produkce.

V měsících dubnu až červnu letošního roku dosáhl Bayer zisku před zdaněním ve výši 660 mil. EUR (21,03 mld. Kč). Stalo se tak při tržbách 7,6 mld. EUR, což představuje meziroční růst o 4,5 procenta. Nicméně hospodářské výsledky za první pololetí už tak progresivní nejsou. Čistý zisk od ledna do června klesl o 26 % na konečných 518 mil. eur.

V boji s konkurenční Viagrou se nedaří
V těchto měsících prožívá Bayer naplno svou dlouho plánovanou firemní restrukturalizaci. Ta nespočívá jenom v propouštění, i když v posledním půlroce propustila společnost kolem 1800 lidí a v současnosti zaměstnává po celém světě více než 113 tisíc osob. Jádro reorganizace tkvělo a tkví v tom, že Bayer se rozhodl zbavit se pro něj méně zajímavých aktivit. Na druhou stranu ale přikoupil divizi volně prodejných léčiv od svého konkurenta, skupiny Roche.

Ne že by Bayer „přebytečné” divize rovnou prodal. Dostalo se jim ekonomické samostatnosti, a tak vznikla firma Lanxness, do níž byly přesunuty některé chemické provozy a také část výroby polymerů. Tato změna byla rozhodně správným rozhodnutím, Lanxness zaznamenal za sledované čtvrtletí nárůst tržeb o téměř 5 %, které představují částku 1,64 mld. EUR.

Nejhůře si vedla v rámci celé skupiny divize léčiv, jejíž provozní výnosy klesly na 217 mil. EUR z 386 milionů ve stejném období loňského roku. Pokles zapříčinily hlavně rostoucí náklady na vývoj nových preparátů a ne vždy úspěšný boj s konkurencí. Například ve Spojených státech amerických prakticky propadl lék Levitra, od něhož si Bayer mnohé sliboval. Jedná se totiž o obdobu proslulé Viagry.

– čzb –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *