Knihy

Mikroekonomie dnes pro zítřek

„Více neznamená vždy lépe. Světová populace roste, ale plochy půdy ne. Proto v roce 1778 varoval anglický ekonom Thomas Malthus, že svět pocítí nedostatek potravy do konce devatenáctého století. Naše cíle do budoucnosti musí být vysoce ambiciózní. Chceme stále rostoucí životní úroveň, nejen jídlo na stole. Pro náhled do budoucna můžeme pozorovat určitá pravidla. První pravidlo říká, že zdroje budou vždy vzácné bez ohledu na naše přání. Druhé, že způsob využití vzácných zdrojů určí naši budoucnost.“ (ze str. 13)

Právě vydaná kniha Mikroekonomie dnes brněnským nakladatelstvím Computer Press srozumitelně a jasně komentuje základní principy nabídky a poptávky, tržní ekonomie, finančních trhů, problematiku veřejného sektoru, konkurenčních trhů, monopolů nebo regulace. Autor Bradley R. Schiller nezapomněl ani na životní prostředí, zemědělství a odbory. Dostatečné místo je věnováno i sociálním jistotám, stejně jako mezinárodní ekonomice a obchodu.

Tento široký záběr je bohatě proložen faktickými příklady z The Wall Street Journal, The Washington Post, nebo z BusinessWeek, mezinárodními kauzami a globálními aplikacemi právě probíraného tématu. Spolu s dobrou čtivostí textů, shrnutím na konci každé kapitoly a slovníkem je tato kniha „user-friendly“ jako málokterá učebnice ekonomie.

Mikroekonomie popisuje chování ekonomických subjektů. Cílem všech účastníků trhu je maximalizovat užitek nebo uspokojení. Podniky hledají maximální zisk, tedy co největší rozdíl mezi příjmy a celkovými náklady. Veřejný sektor používá dostupné zdroje pro naplnění potřeb veřejnosti, tyto zdroje jsou ale vzácné a tak je třeba je používat opatrně. Lidé uspokojují svou touhu po bezpečí domy, auty, jídlem a zároveň svou spotřebou vyjadřují vlastní postoje k rodičům nebo ke společenským otázkám. Maximální užitek za minimálního vkladu je touhou nás všech, ale proti této tendenci stojí touhy a existence jiných lidí nebo firem. Firma, který nevydělává, zkrachuje. Člověk, který se nebude chovat slušně, možná krátkodobě vydělá, ale dlouhodobým solidním partnerem v obchodní spolupráci se nestane. Ekonomie ale není založena na subjektivních hodnotících soudech, a přesto ji ovlivňují. Je známo, jak velká část ekonomiky funguje, ale nevíme, jak pracuje celek. Vnitřní mechanismy ekonomiky se vyvíjí a tím nutí ke změně i ekonomické teorie. Vlastnosti lidí se takovou rychlostí nemění, a tak Mikroekonomie dnes bude platit i zítra.

Bradley S. Schiller, Mikroekonomie, Computer Press, Brno 2004
630 str. plnobarevných, Kód knihy: KE0181
ISBN: 80-251-0109-6, EAN: 978-80-2510-109-4

Kniha vyšla v nakladatelství Computer Press.

Autorka recenze: Jana Kneschke

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *