Podle nejnovějších výsledků průzkumu firmy Ernst & Young v oblasti evropských investic, „European Investment Monitor“, pomohl nárůst ve východní Evropě odstartovat obrovský rozvoj přímých zahraničních investic. Pokud jde o počet ohlášených projektů, zůstává nejdůležitějším cílem Velká Británie. Podle zprávy si však během prvních šesti měsíců roku 2004 vedly výjimečně dobře hlavně země střední a východní Evropy.
Od ledna do června 2004 zaznamenal průzkum 1432 projektů, což představuje 27% nárůst oproti 1126 projektům za stejné období v roce 2003. Prvních pět zemí (VB, Francie, Německo, Rusko a Španělsko) se nezměnilo, přičemž Velká Británie posílila svou pozici. Velká čtyřka, tzn. Maďarsko, Česká republika, Polsko a Rusko, zaznamenala značný nárůst v počtu projektů – ze 156 na 283 – což zvýšilo podíl těchto zemí ze 14 % v prvním pololetí roku 2003 na 20 % v roce 2004.
Marc Lhermitte, partner poradenského týmu v oblasti mezinárodních investic společnosti Ernst & Young, uvádí: „Prozatímní výsledky za rok 2004 ukazují, že po několika letech stagnace investic směrem do Evropy došlo opět k jejich významnému růstu. Zdá se, že rok 2003 byl skutečným bodem zvratu a s výjimkou jedné nebo několika zemí dochází k oživení jak ve východní, tak v západní Evropě; je však třeba počkat na výsledky za celý rok, abychom byli schopni posoudit, kdo se stal vítězem a kdo poraženým.”
Lhermitte dále pokračuje: „Jako nejvýraznější trend se jeví intenzivní nárůst na východě. Pro srovnání: Slovensko zaznamenalo větší počet projektů než Nizozemí, Maďarsko uspělo lépe než Německo a pokud jde o Českou republiku, Polsko a Rusko, každá z těchto zemí měla více projektů než Španělsko. Pokud bude tento trend pokračovat, dojde k radikální změně mapy přímých zahraničních investic v Evropě“. „Přestože dochází k přirozenému posunu směrem na východ, neboť tyto trhy se otvírají a nabízejí možnost nižších nákladů, zdá se v tomto stádiu oživení, že existuje dostatek příležitostí jak ve východní, tak v západní Evropě.“
Dirk Kroonen, vedoucí partner Ernst & Young Česká republika k tomu dodává: „Popularitu České republiky mezi investory zvyšuje několik již všeobecně známých faktorů. Jsou to především nízké mzdové náklady, vysoká kvalita pracovních sil a výhodná geografická poloha.“
USA zůstaly největším investorem, který vykázal růst v počtu projektů – z 332 v první polovině roku 2003 na 396 v první polovině roku 2004 – a zachoval svůj podíl na úrovni 28 % všech projektů. Na druhém místě v rozsahu investic do ostatních zemí byly Japonsko, Velká Británie a Německo, které rovněž vykázaly značný nárůst v počtu projektů.
Investice z Asie (Japonsko, Čína, Singapure, Jižní Korea) za prvních šest měsíců tohoto roku značně vzrostly a pokud bude tento trend nadále pokračovat, mohly by se uvedené země na konci roku zařadit mezi 5 nejlepších investorů.
Zatímco přední pozici mezi sektory si zachoval automobilový průmysl s 12 % všech projektů, došlo zároveň k oživení některých oblastí „tradičních nových technologií”. Elektronický průmysl zvýšil svůj podíl ze 6 % na 8 %, přičemž počet projektů vzrostl ze 69 na 109. Stejně tak v počítačovém průmyslu došlo k nárůstu počtu projektů na 30 v porovnání s 20 projekty za prvních šest měsíců předchozího roku a telekomunikační průmysl zaznamenal nárůst z 19 na 33 projektů.
Nejdůležitější činností nadále zůstává výroba, která představuje 43 % všech projektů. Zatímco podíl výroby na celkovém objemu projektů poklesl, v absolutních hodnotách došlo k nárůstu z 551 (první polovina roku 2003) na 610 v první polovině roku 2004.
– red –