Management

Soutěž Podnikatel roku 2004 vyhrál Miroslav Řihák

V pražském hotelu Meriot proběhla tisková konference k slavnostnímu vyhlášení výsledků soutěže Podnikatel roku 2004, které se uskutečnilo minulý týden v Paláci Žofín. Vítězem pátého ročníku se stal Miroslav Řihák, generální ředitel společnosti ANECT. Pole její působnosti představují informační a komunikační systémy, aplikace se zaměřením na multifunkční sítě, jejich služby a bezpečnost.

Pořadatelem soutěže je společnost Ernst & Young, která tuto soutěž v současné době pravidelně vyhlašuje ve 35 zemích světa. Vítěz soutěže národního kola se pak účastní celosvětové soutěže o Podnikatele roku v Monte Carlu.

Podmínkou účasti v soutěži je podání přihlášky. Podnikatelé mohli přihlášku podat sami nebo tak za ně mohli učinit kolegové, zaměstnanci, obchodní partneři či přátelé. Celá soutěž probíhá v časovém rozpětí přibližně tří měsíců. Jelikož se jedná o mezinárodní soutěž, kritéria dle kterých jsou jednotliví soutěžící posuzováni, jsou v každé zemi srovnatelné. Jako hlavní kritérium se posuzuje růst obratu, zisku a počtu zaměstnanců během posledních tří let. Navazuje udržitelnost růstu v delším časovém období a možná rizika jako například nadměrné úvěrové zatížení.

Vítěz pátého ročníku pan Řihák řekl: „Zpočátku jsem bral tuto soutěž na lehkou váhu. Nejdřív jsem obdržel poštou rozsáhlý formulář, následovaly osobní pohovory u nás ve firmě, posléze natáčení videokamerou. Opravdový tlukot srdce jsem však zažil až při vyhlašování výsledků.”

O vítězi soutěže rozhodovala porota sestavená z významných osobností akademické, podnikatelské a finanční sféry. Patřili mezi ně například Zbyněk Frolík, držitel titulu za rok 2003 a ředitel společnosti LINET, Roman Novák, generální ředitel vládní agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest a dále Petr Merežko jako zástupce generálního sponzora soutěže Živnostenské banky. Podle slov porotců při výběru posuzovali především podnikatelského ducha, ekonomické výsledky, inovativnost, globální dopad, osobní profil a neposledně čestnost a poctivost podnikatelů.

Specialitou tohoto ročníku byla nová kategorie Technologický podnikatel roku, která je specifikem soutěže pořádané v České republice. Mohli se přihlásit podnikatelé působící v oblasti moderních technologii ale i podnikatelé, kteří ve významné míře využívají moderních technologií k dosahování svých podnikatelských cílů.

Technologickým podnikatelem roku se stal pan Jiří Konečný, jednatel společnosti ELKO EP, která se zabývá vývojem, výrobou a prodejem elektronických přístrojů pro rozvaděče a pro domovní a průmyslové instalace. Cena, kterou obdržel vítěz, pan Konečný, je soška ve tvaru kruhu s rozevřenými křídly uprostřed. Podle jejích tvůrců má představovat volnost myšlenek.

„Soutěž Podnikatel roku v České republice, kterou jsme letos vyhlásili už popáté, přináší všem účastníkům uznání jejich práce a podtrhuje jejich klíčovou úlohu při ovlivňování rozvoje ekonomiky České republiky. Popularita a prestiž udělovaných ocenění a soutěže samotné neustále roste, proto jsme se jako hlavní organizátor pustili do výběru těch nejlepších znovu,” řekl Dirk Kroonen, vedoucí partner Ernst & Young Česká republika.

Z výzkumu, který Ernst & Young provedli mezi účastníky vyplynulo, že přes 70% účastníků získalo účastí v soutěži zajímavé kontakty. Soutěžící dále mají možnost využít jejich účast při propagaci své firmy. Z mezinárodního výzkumu vyplynulo, že držitelé ocenění Podnikatel roku mají snazší cestu k úvěrům, lepší pracovní morálku zaměstnanců a vyšší prestiž.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *