Průmysl

Mercedes stahuje statisíce vozů

Ještě stále jsou vozy se značkou Mercedes považovány za nejúspěšnější na světě v segmentu luxusních vozů. Již několik let se ale zisky této německé automobilky propadají níže a níže, a posílají tak ke dnu i zisky mateřské společnosti DaimlerChrysler.

Výnosy Mercedesu i celé skupiny DaimlerChrysler negativně ovlivnil v minulých měsících nejenom klesající americký dolar. Přidaly se také vysoké náklady na vývoj modelů a velké ztráty, které německá automobilce způsobily „minivozítka” z řady Mercedes Smart, u nichž realita zůstala daleko za očekáváním, s nímž tento typ městských vozidel vstupoval na světové trhy. Jako by tohle všechno nestačilo, musel v těchto dnech přistoupit Mercedes ještě k rozsáhlému stažení více než jednoho milionů vozů z prodeje i od majitelů. Důvodem jsou množící se technické závady.

Loňský rok ukončil Mercedes s čistým ziskem ve výši 20 mil. EUR (600,8 mil. Kč) a s provozním ziskem 785 mil. eur. Právě tato položka činila ještě o rok dříve 2,4 mld. eur. Celoroční provozní zisk se pohyboval kolem 1,6 mld. EUR, což představuje meziroční pokles o 46 procent. Ani v letošním roce se nedá očekávat, že by se situace výrazně změnila a podle vedení automobilky lze počítat se vzestupem vzhůru nejdříve v roce 2006.

I to se ale může velmi rychle ukázat jako přehnaný optimismus, protože zákaznická důvěra ve značku Mercedes dostala pořádné trhliny ve chvíli, kdy společnost začala postupně stahovat z prodeje i provozu 1,3 miliony vozů kvůli technologickým problémům. O těch se ví již čtyři roky, zvláště u vozů řad E, SL a CLS. U některých typů se vyskytují závady u baterií, u jiných s alternátory a další zase vykazují nedostatky v brzdových systémech. Pošramocenou reputaci automobilky jen těžko zachrání úporná snaha hasit požár poté, co už několik let doutná.

Jediný, kdo se směje, je konkurence. Další německá značka BMW už v loňském roce ukázala, že je na nejlepší cestě pokořit dlouholetého rivala a současný vývoj jí dává naději, že také letos se jí bude v tomto směru dařit.

-čzb-

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *