Průmysl

Automobily povzbudily tuzemský průmysl

Průmylsová výroba se v dubnu rapidně zvýšila. Největší zásluhu na tom měl automobilový průmysl.

Tempo růstu průmyslové produkce zaznamenalo v dubnu rapidní zvýšení. Výroba během tohoto měsíce vzrostla o 2 % a o 5,7 % stoupla meziročně, když v březnu to byla jen 0,1 procenta.

O tento výsledek se nejvíce zasloužila výroba dopravních prostředků, jejíž objem vzrostl meziročně o 15,7 %, a výroba převodovek. Vzhledem k jejich váze ve struktuře domácího průmyslu tak tyto obory nejvíce ovlivnily celkový růst průmyslu ČR. Zvýšila se ovšem také výroba strojů (o 24,7 %), dále stoupla produkce v rafinérském a chemickém průmyslu. Růst produkce se tak soustředil do oborů s vyšší přidanou hodnotou.

Tradičně snížení pokračovalo v textilním a kožedělném průmyslu, ovšem klesla také produkce potravinářského průmyslu.

Tržby průmyslových podniků vzrostly rychleji než produkce, ostatně jako také v předcházejících pěti měsících. V dubnu nárůst činil 9 procent, přičemž tržby z přímého exportu se zvýšily o 19,3 procenta. Znamená to, že klesají zásoby. Rychleji než průměrně rostla také výroba v podnicích se zahraniční majektovou účastí.

Příznivě se vyvíjí zaměstnanost. Počet pracovníků v průmyslu v dubnu vzrostl o 0,9 procenta ve srovnání se stejným měsícem loni, tedy o 9800 osob. Díky umírněnému nárůstu mezd o 3,8 % stoupla produktivita práce v průmyslu o 8 % a jednotkové mzdové náklady se tak snížily o 3,9 procenta. To je dobré východisko pro udržení konkurenceschopnosti domácích podniků na mezinárodních trzích.

Objem přijatých zakázek se zvýšil o 4,3 %, ovšem objednávky ze zahraničí se zvýšily o téměř 12 procent.

Předpovědi celoročního zvýšení průmyslové výroby se pohybují zhruba mezi 4,7 % a 7 procenty ve srovnání s loňskou skutečností 9,9 procenta. Zpomalení je dáno jednak vysokou srovnávací základnou minulého roku, ale také zpomalením hospodářského růstu v Evropské unii a zejména v Německu, doprovázeného poklesem zahraniční poptávky.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *