Průmysl

Stock Plzeň – Božkov zvýšil v loňském roce prodej

Společnost Stock Plzeň – Božkov, která je největším domácím výrobcem lihovin, zvýšila loni prodej svých produktů o 3,6 procenta na 26,2 milionu litrů, čímž překonala poslední rekord z roku 2000. Ve finančním vyjádření představují prodejní výsledky obrat bez započtení spotřební daně ve výši zhruba 1,582 miliardy korun, což je meziročně o 4,6 procenta více. Hrubý zisk Stocku Plzeň – Božkov loni dosáhl 514,4 milionu korun a čistý zisk činil přibližně 365,6 milionu korun. Uvedené výsledky jsou neauditované a schvalovat je bude valná hromada v květnu, která zároveň rozhodne o rozdělení zisku. „Jsme spokojeni s tím, že se nám podařilo zvýšit odbyt na domácím trhu, kde poptávka již několik let stagnuje. Především však nás těší úspěchy v exportu na Slovensko, kde se naše prodeje zvýšily více než o pětinu,“ uvedl generální ředitel Stocku Plzeň – Božkov Martin Petrášek.

Stock Plzeň – Božkov prodal v roce 2001 o 900 tisíc litrů lihovin více než v roce 2000. Nejžádanějšími produkty firmy jsou Fernet Stock, Fernet Stock Citrus, Brandy Stock Original a klasické lihoviny Rum a Vodka prodávané pod značkou Božkov. Na Slovensku loni společnost zvýšila prodeje o více než 21 procent na 1,24 milionu litrů. Nejdynamičtější vývozní značkou je Fernet Stock Citrus, jehož export oproti roku 2000 vzrostl o více než 60 procent

Z hlediska absolutního objemu prodeje jsou nejvýznamnějším artiklem Stocku Plzeň Fernet Stock a Fernet Stock Citrus, dvě nejoblíbenější české lihoviny. Podíl fernetů na celkové produkci Stocku Plzeň činí přibližně 65 procent. Značka Fernet Stock se přitom jako jediná z tuzemska pravidelně objevuje v žebříčku TOP 100 nejprodávanějších lihovin na světě. Fernety následuje Rum Božkov, jehož prodeje se loni zvýšily o čtvrtinu na 4,8 milionu litrů. Rum Božkov je tak nejžádanějším rumem v České republice a jednou z nejrychleji rostoucích značek firmy. Vysokou dynamiku však mají také Vodka Amundsen, Vodka Božkov, bylinný likér Magister, Key Rum či Jablko Božkov.

V roce 2001 Stock Plzeň – Božkov dokončil dosud největší investiční akci ve své historii, která se zaměřila především na centralizaci stáčení lihovin. Po rozsáhlé přestavbě provozů, která si během dvou let vyžádala 100 milionů korun, je vybavení společnosti na špičkové světové úrovni. V průběhu příštích tří let počítá Stock Plzeň – Božkov s dalšími investicemi v objemu 300 milionů korun. Stock Plzeň – Božkov v roce 2001 zaměstnával 197 lidí. Produktivita práce ve společnosti se loni zvýšila přibližně o 7,8 procenta a průměrná mzda stoupla o 5,8 procenta na 26 811 korun měsíčně. Majoritním vlastníkem firmy je přední evropský výrobce lihovin a ovocných šťáv, koncern Eckes.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *