banner_left
Průmysl

Ruský TVEL soutěží o kontrakt na palivo pro Temelín

Do jara příštího roku by měl ČEZ, a.s., provozovatel jaderné elektrárny Temelín, rozhodnout o dodavateli paliva na příštích 5 až 10 let.

Výběrové řízení bylo zahájeno v minulém roce. Vážným uchazečem o kontrakt je ruská společnost TVEL (Teplo Vydeljajuščije Elementy), která již dodává jaderné palivo do elektrárny Dukovany. V soutěži o Temelín má proti sobě jediného konkurenta: americkou společnost Westinghouse, autora přestavby aktivní zóny Temelína z 1. poloviny 90. let a dosavadního dodavatele jaderného paliva pro tuto elektrárnu.

TVEL má naproti tomu bohatší zkušenosti. Palivo pro bloky typu VVER1000 dodává v současné době 15 elektrárnám. Je rovněž výrobcem paliva pro jaderné elektrárny typu VVER440 (tyto reaktory mají mj. Dukovany), PWR, VWR, RBMK-1000, RBMK-1500, EGP-6, BN-600) a také pro reaktory vědecko-výzkumné a lodní. TVEL dodala jaderné palivo školnímu reaktoru Vrabec, který pracuje v ČVUT v Praze a zásobuje palivem také reaktor Ústavu jaderného výzkumu v Řeži.

Společnost TVEL je holding sdružující 15 firem ruského jaderného průmyslu. Holding zahrnuje kompletní palivový cyklus od těžby uranu přes výrobu paliva až po přepracování vyhořelého paliva k dalšímu použití. Loni dosáhl obratu 1,47 mld. USD (36,59 mld. Kč) a zaměstnává 46 tisíc lidí. Ovládá přibližně 17 % světového trhu s jaderným palivem. Mimo Evropu TVEL dodává palivo i do Číny a Indie, ale také do Íránu. „Dodáváme do ruských elektráren a do elektráren v zemích bývalého Sovětského svazu, ale i do západní Evropy. Mezi naše odběratele patří například Francie, Německo, Švýcarsko a Nizozemsko,“ říká Anton Y. Badenkov, viceprezident TVEL pro obchod.

Westinghouse Electric Company, americký výrobce elektráren a elektrotechnických zařízení, je dnes součástí britského jaderného komplexu Nuclear Utilities Business Group of British Nuclear Fuels (BNFL). Technologie vyvinuté společností Westingouse dnes využívá zhruba 50 % všech provozovaných jaderných rekatorů ve světě a 60 % v USA. Firma vyrábí jaderné palivo v pěti závodech, z toho 2 jsou v Evropě. Zaměstnává v tomto oboru 4500 lidí. Palivo dodává do 15 zemí. Celkem ve svých třech divizích (jaderné palivo, služby jaderným elektrárnám a jaderné elektrárny) zaměstnává 8500 osob. Její roční obrat se pohybuje kolem 1,8 miliardy dolarů.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *