banner_left
Průmysl

Ropa zlevní, tvrdí šéf BP po návštěvě Číny

„Lidé nemají rádi, když jsou obíráni o výpalné,“ řekl Lord Brown, výkonný ředitel BP. Podle něj jsou ceny ropy neudržitelně vysoké.

Ceny ropy po řádění hurikánu Katrina koncem srpna dosáhly historicky nejvyšší hodnoty 70,85 USD (1743,26 Kč) za barel. Od začátku tohoto roku vzrostly o 40 procent. Na historicky nejvyšší úrovni je ale také těžba ropy. Členské země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) těží nejvíce suroviny za posledních 25 let.

Podle Lorda Browna, výkonného ředitele britského petrochemického koncernu BP, nejsou tak vysoké ceny ropy dlouhodobě udržitelné. Nejen objem těžené ropy, ale z dlouhodobého hlediska také možnost využívání levnějších energetických zdrojů je zanedlouho stlačí někam ke 40 dolarům za barel. „Náš názor je takový, že ceny jsou neudržitelně vysoké a půjdou dolů,“ zdůraznil L. Brown.

Společnost BP jednala nedávno s vysokými představiteli Čínské lidové republiky a se šéfy tří největších tamních těžařů o užší spolupráci. BP patří v Číně k největším zahraničním investorům. Právě rostoucí poptávka ČLR po ropě je spolu s nedostatečnými rafinérskými kapacitami dalším významným faktorem cenového růstu na světovém ropném trhu. Jednání se týkala spolupráce nejen v petrochemii, ale také v oboru obnovitelných zdrojů.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *