banner_left
Průmysl

Mittal Steel ohlásil pokles zisku

Po dvouletém růstu cen hutních výrobků nastal pokles poptávky a ceny spadly jen za posledních šest měsíců o 30 procent. Nadnárodní ocelářskou společnost Mittal Steel to postihlo snížením zisku za druhé čtvrtletí.

„Prošli jsme v minulém čtvrtletí velmi náročnými podmínkami trhu s ocelí, kdy ceny ve všech regionech klesly,“ řekl Lakshmi Mittal, výkonný ředitel skupiny Mittal Steel. „Hutní průmysl však stojí na pevných základech. Půjde to dopředu a zanedlouho se dočkáme výhod z globální konsolidace odvětví,“ dodal.

Provozní zisk podniků Mittal Steel za období od července do září klesl na 765 milionů dolarů (19,08 mld. Kč) z 1,9 mld. USD ve stejném období loni. Propad cen hutních výrobků o 11 procent a naopak prudké zvýšení cen železné rudy o 70 % tak snížilo zisky skupiny téměř o 60 procent.

Několik předcházejících let výrobci oceli profitovali z prudce rostoucí poptávky v Číně a dalších rozvíjejících se asijských zemích. To už je ale minulostí. Nynější líný trh nerozhýbají ani vyspělé státy, neboť v západní Evropě ekonomika roste jen velmi pomalu. Mittal Steel byl nucen snížit výrobu, aby nevznikaly nadměrné zásoby hotové produkce.

Slabšímu hospodářskému výsledku se neubránil ani americký podnik Internetional Steel Group, který Mittal Steel koupila v dubnu. Navzdory 18% zvýšení výroby i jemu o 8 % klesl provozní zisk.

Přesto Lakshmi Mittal hodnotí výsledek skupiny za druhé čtvrtletí jako celkem dobrý vzhledem ke složitému stavu trhu.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *