Průmysl

Švédové nesouhlasí s odstavováním jaderek

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění je sedm z deseti švédských občanů proti předčasnému odstavování jaderných elektráren, další dva jsou pro. Rozvoj jaderné energetiky ale už většinovou podporu nemá.

Švédská vláda, vázaná rozhodnutím parlamentu před 15 lety ukončit provoz všech jaderných elektráren v zemi, už odstavila dva bloky, naposledy Barsebäck-2 letos na jaře. Provoz této elektrárny byl ukončen proto, že se vládě nepodařilo uzavřít dohodu s jejím provozovatelem o harmonogramu odstavení a finančních náhradách za předčasné dobrovolné ukončení provozu.

Průzkum veřejného mínění, provedený letos v listopadu společností Temo na objednávku švédského Střediska pro výcvik a jadernou bezpečnost, však ukázal, že 65 % Švédů s předčasným odstavováním jaderných elektráren nesouhlasí. Přičemž 38 % respondentů požaduje, aby provoz jaderek pokračoval do té doby, než bude nutné je zavřít z bezpečnostních nebo ekonomických důvodů, ale ne jiných. V předcházejícím průzkumu z března tento požadavek vyjádřla 34 procenta respondentů.

Naopak pětina účastníků průzkumu si předčasné ukončení provozu jaderných elektrárenských bloků přeje. Je to o 7 % více než na jaře.

Výzkumu se zúčastnilo více než 2000 švédských občanů. Výsledky nedávno zveřejnil NucNet, elektronický věstník Evropského jaderného fóra.

Nové jaderky ale nechtějí
Jestliže „doběh“ stávajících jaderných elektráren do konce jejich životnosti má většinovou podporu obyvatelstva, s dalším rozvoj jaderné energetiky do budoucna už Švédové souhlasí jen málo. Podíl respondentů, kteří chtějí dosloužilé bloky nahradit novými, klesl z březnových 30 % na aktuální 24 procenta.

Naproti tomu 80 % respondentů listopadového průzkumu tvrdí, že nejdůležitějším cílem v ochraně životního prostředí je nezvyšování emisí skleníkových plynů a 11 % za nejdůležitější cíl označilo ochranu zbývajících přirozených toků řek před výstavbou vodních elektráren. Jenom 5 % respondentů za prioritu v ochraně životního prostředí označilo odstavování jaderných elektráren.

Ve Švédsku jsou v provozu tři jaderné elektrárny Forsmark, Runghals a Oskarshamn, ve kterých pracuje dohromady 10 reaktorů.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také