banner_left
Obchod

Rusové chtějí také Temelín

Speciální kazetu s jaderným palivem testují nyní odborníci v Mašinostrojitelnym zavodě (MZ) v Elektrostalu nedaleko Moskvy. Firma Tvel, do jehož koncernu MZ patří, chce s touto kazetou hexagonální konstrukce o délce 4570 mm uspět v tendru vypsaném před rokem firmou ČEZ na dodávku paliva pro Temelín.

Tvel se v soutěži střetne s dalším gigantem v energetickém strojírenství, americkou firmou Westinghouse, která v současnosti zásobuje Temelín jaderným palivem a s ČEZ má na tyto dodávky uzavřenu smlouvu do roku 2010. Výběrové řízení by mělo určit dodavatele jaderného paliva pro další roky. Hodnota zakázky, o níž budou obě firmy soupeřit, se odhaduje na několik miliard korun.

Šance Rusů na úspěch v tendru se zvýšily po problémech paliva v Temelíněna konci minulého měsíce. Palivo se podle jihočeských ekologických aktivistů nechová jak by mělo a některé palivové články se kroutí více než je obvyklé. Drobné změny na tyčích připustili i představitelé elektrárny a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle nich jde ale o provozní, technologickou záležitost, která nemá vliv na chod elektrárny. Palivové soubory se podle Drábové po několikaleté činnosti deformují běžně. „Deformace jsou zatím větší než než se předpokládalo. Může nastat situace, že palivo bude třeba vyměnit dříve,“ připustila Drábová.

„Chyba vznikla tam, že elektrárna je socialisticko-americký prototyp,“ vyjádřil se Pavel Vlček z Občanské inciativy pro ochranu životního prostředí a vysvětlil, že palivo nebylo v minulosti přizpůsobeno reaktoru VVER 1000, který v Temelíně pracuje.

Rusové obratně využili oslabení soupeře. „Tvel má v provozu reaktorů typu VVER mnohem větší zkušenosti a znalosti,“ vyjádřil se při setkání s českými novináři víceprezident Tvel Anton Badenkov. „V ruských reaktorech by mělo pracovat ruské palivo,“ dodal jeden z jeho spolupracovníků.

Pracovníci Tvelu argumentují výrobními zkušenostmi, vyspělou technologií a obrovským výzkumným zázemím, kterým disponují, včele s vlajkovou lodí Kurčatovova institutu s 5000 zaměstanci. Zde se rodí jaderná paliva nové generace, mnohem lepší, efektivnější, která dokáží provozovateli ušetřit během své životnosti miliardy korun, protože se z nich vyrobí více elektřiny. Představitelé ruské firmy poukazují na příklad Dukovan. Tvel zásobuje svým jaderným palivem elektrárnu v Dukovanech od jejího vzniku. Po spuštění do provozu před dvaceti lety se veškeré palivo v reaktoru muselo vyměnit během tří let. Z každého reaktoru se tehdy při pravidelné odstávce ročně vyvážela zhruba jedna třetina z 350 palivových kazet. Obměna se později prodloužila použítím paliva nové generace na čtyři roky. Od roku 2003 elektrárna přešla na pětiletý cyklus. Všechny dukovanské reaktory na něj budou převedeny do tří let. V každém z nich se bude ročně měnit jen 72 kazet, proti původním předpokladům o 38 procent méně. Množství použitého paliva ze všech čtyř reaktorů ročně klesne o více než 20 tun. Na nákupu paliva a na jeho uložení po použití elektrárna proti původnímu projektu podle mluvčího Petra Spilky dosud ušetřila šest miliard korun.

Tvel vykazuje roční obrat kolem 1,5 miliardy dolarů (36,62 mld. Kč). Na světovém trhu s jaderným palivem získal zhruba sedmnáctiprocentní podíl. Kromě Dukovan zásobuje jaderné elektárny ve 12 zemích, zejména v západní Evropě, kde rozvíjí úspěšnou spolupráci s německo-francouzskou firmou Framatom. Mimo Evropu dodává palivo například do Iránu, Číny nebo Indie.

– vis –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *