Výzkum trhu

Volného času mají Češi více než dříve. Kde ho tráví?

Za poslední čtyři roky Čechům přibylo volného času. Potvrdil to výzkum společnosti INCOMA Research „LEISURE 2006“, zaměřený na otázky spojené se vztahem k volnočasovým aktivitám a k využívání zařízení volného času.

Zatímco v roce 2002 lidé ve věku 15–44 let uváděli průměrně 28 hodin volného času týdně, v roce 2006 vzrostlo toto číslo až na 31 hodin. Muži mají více volného času než ženy. Největším objemem volného času disponují mladí lidé do 21 let, kteří uvedli dokonce 37 hodin týdně. Drtivá většina oslovených tráví volný čas nejraději se svými blízkými, ať již je to rodina nebo přátelé.

Nejoblíbenějším kulturním zařízením je kino, které alespoň občas navštíví ¾ Čechů – pro mladé kolem dvacítky však není výjimkou i několik návštěv měsíčně. Za lístek na dobrý film je třetina z nich ochotna zaplatit i více než 180 Kč.

Mezi nejpopulárnější sporty, oblíbené všemi věkovými skupinami, patří především jízda na kole a plavání, následuje turistika a kolektivní míčové hry. Oblibu plavání, koupání a vodních radovánek vůbec dokazuje skutečnost, že nejpostrádanějším zařízením pro trávení volného času jsou jednoznačně aquaparky či koupaliště s vodními atrakcemi.

Rádi navštěvujeme večer s přáteli restaurace či podobná zařízení – 68% oslovených dokonce minimálně jednou měsíčně. Naopak nízký je zatím počet těch, kteří navštěvují velké zábavní parky – tento druh zařízení totiž stále najdeme spíše za našimi západními hranicemi. Že by takové zařízení bylo populární i u nás však dokazuje skutečnost, že za denní vstupenku v takovém parku je více než polovina lidí zaplatit alespoň 500 Kč.

Stále vyšší význam mají pro volný čas Čechů i nákupně-zábavní komplexy. Kromě nakupování zde nejraději navštěvují gastronomické provozovny, kina, restaurace či bowling.

LEISURE 2006

LEISURE 2006

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *