Průmysl

Severomoravským hutním firmám Mittalu se dařilo

Jäkl Karviná, a.s., i Válcovny plechu Frýdek – Místek, a.s., za první pololetí letošního roku zvýšily své zisky. Válcovna za studena, s.r.o., naopak vykázala nižší zisk než ve stejném období loni v důsledku poklesu cen hutního materiálu na světových trzích. Všechny tři společnosti jsou dceřinými firmami holdinu Mittal Steel Ostrava.

Jäkl Karviná, největší výrobce svařovaných trubek a profilů v ČR, v prvním pololetí letošního roku vytvořila hrubý zisk 42,6 mil. Kč, nejvíce ve své historii. Loni za stejné období dosáhla hrubého zisku 2,2 milionu korun. Výroba letos za prvních šest měsíců vzrostla meziročně o 12,1 % na 84,2 tis. tun.

„Situace se proti roku 2005 zlepšila vlivem dobrých tržních podmínek, vysoké produktivity práce a zvýšením zakázek pro automobilový průmysl,“ řekl generální ředitel karvinské firmy Stanislav Konkolski. Tržby za prodej výrobků a služeb v pololetí činily 1,44 mld. Kč, což je srovnatelná hodnota s rokem 2005.

Válcovny plechu Frýdek – Místek vyrobily v prvním letošním pololetí celkem 86 tisíc tun trafo plechů, které tvoří hlavní výrobní program podniku. To je zhruba stejně jako v loňském roce, kdy ale firma provozovala závod Válcovna za tepla, který musel být ke konci loňského prosince uzavřen podle asociační dohody s Evropskou Unií. Válcovny za šest měsíců vytvořily při tržbách 1,7 mld. Kč hrubý zisk 241 milion korun. To je desetkrát více než za stejné období loňského roku, kdy byl zisk 22,8 milionů korun.

„Na rekordní červencové výrobě transformátorových plechů se podílela modernizace linky, ale také nová technická a technologická opatření, kterými chce vedení postupně zvyšovat objem transformátorových plechů,“ říká finanční ředitelka společnosti Marcela Blachová-Mikšová. Zmodernizovanou linku na výrobu trafo plechů za více než 23 milionů korun firma uvedla do provozu v květnu. Díky modernizaci linky se zvýší výrobní kapacita o třetinu na 19 000 tun ročně.

Válcovna za studena, třetí největší dceřiná společnost Mittalu Steel Ostrava, v letošním prvním pololetí zvýšila výrobu. Za šest měsíců vyrobila 17 272 tun pásové oceli, což je o 9 % více než za stejné období loňského roku.

Objem tržeb za první pololetí 2006 přesto klesl o 10 % proti stejnému období loni na 358 milionů korun. „Pokles tržeb byl způsoben rozdílným cenovým vývojem na trhu za obě srovnávaná období. Pozitivní vývoj na trhu, který začal růstem poptávky ve II. čtvrtletí 2006, nás ale naplňuje optimismem, že výsledky roku 2006 budou lepší ve všech ukazatelích než roku 2005,“ komentovala finančně-personální ředitelka společnosti Šárka Bílá.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *