Průmysl

Bulharsko odstavilo dva jaderné bloky

Bulharsko splnilo závazek, jímž bylo podmíněno jeho přijetí do EU, a posledního dne minulého roku odstavilo 3. a 4. blok ve své jaderné elektrárně Kozloduj.

Rumunsko a Bulharsko se staly od 1. ledna nejnovějšími členy Evropské unie. Pro Bulharsko vstup do EU obnášel mj. odstavení 2. a 4. bloku jediné tamní jaderné elektrárny Kozloduj.

O odstavení bloků formálně rozhodla bulharská Rada ministrů 21. prosince minulého roku. Fakticky byl 3. blok odpojen od národní elektrizační sítě 31. prosince ve 21.37 hodin a 4. blok o 11 minut později. Následně byl postupně snižován výkon bloků.

Oba bloky typu VVER měly výkon 440 MW každý. Třetí blok byl spuštěn v prosinci 1980 a čtvrtý v dubnu 1982. Jejich životnost byla projektována na 30 palivových kampaní. Byly však odstaveny ve 22., respektive 21. kampani.

Oba bloky byly v 90. letech modernizovány. Podle prohlášení vedení elektrárny, jak je citoval internetový věstník Světového jaderného fóra NucNet, tato modernizace adekvátně vyřešila všechna doporučení pro vylepšení projektu reaktorů, která předtím poskytly mise Světové asociace provozovatelů jaderných elektráren (WANO) a skupiny EU pro otázky spojené s jadernou energií.

Bulharsko požádalo EU o členství v roce 1995. Přístupové rozhovory byly zahájeny v roce 2000 a ukončeny o dva roky později. Dohodu o členství Bulharsko podepsalo na jaře 2005. Jednou z podmínek jeho vstupu do Unie bylo zastavení nejstarších bloků JE Kozloduj. První a druhý blok byly odstaveny v roce 2002.

Nyní zůstávají v provozu již jen 5. a 6. blok. Oba jsou vybaveny reaktory VVER 1000.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také