Marketing

Zájem o investice do hotelů ve střední a východní Evropě neustále roste

Podle nedávno publikované studie společnosti CB Richard Ellis o hotelovém trhu v regionu střední a východní Evropy pomohl trvalý růst počtu návštěvníků směřujících do této oblasti zvýšit zájem o regionální hotelový trh. Vzrůstající počet turistů se odráží v rostoucím počtu mezinárodních letů do nejvýznamnějších letišť ve střední a východní Evropě. V roce 2006 dosáhla většina mezinárodních letišť dvojciferného růstu.

Společnost CB Richard Ellis zaznamenala, že investoři v posledních 24 měsících začali být více nakloněni koupi hotelů v regionu střední a východní Evropy. Je však třeba zmínit, že vzrůstající investice do hotelového sektoru jsou rozšířenějším evropským trendem. Téměř 79 % z veškeré institucionální investiční aktivity v hotelovém sektoru bylo v regionu zaznamenáno v období od konce roku 2003 do začátku roku 2004, v čele s Prahou, pak Budapeští a Varšavou. Praha je celkově nejrozvinutějším trhem – jak co se týče poptávky odrážející se v obsazenosti (velikost a složení) a nabídky, ve které převládá množství mezinárodních operátorů. Praha nepatrně předčila Budapešť, výrazně překročila Varšavu a Bratislavu. Moskva i přes její velikost a velký potenciál je relativně nedůležitá, překážkou jsou omezení stavebního rozvoje a dostupnost pozemků a také inflační tlak na půdu.

I přes vysoký počet návštěvníků v současnosti byl největší nárůst obsazenosti zaznamenán v letech 2003 a 2004. Od té doby byl růst obsazenosti omezený a rok 2006 byl nevýrazný. Ukazatel RevPAR (výnosy z hotelového pokoje) vzrostl, zejména kvůli nárůstu v průměrné ceně za hotelový pokoj za den (ADR). Největších hodnot růstu ukazatele RevPAR bylo dosaženo na trzích s omezenou nabídkou mezinárodních hotelů, příkladem je Moskva.

Colin Waddell, ředitel CB Richard Ellis v České republice, komentuje: “Trhy s realitami ve střední a východní Evropě se rozvíjejí tak rychle, jak nepředpovídali ani nejoptimističtější komentátoři. Všechny druhy realit včetně hotelů jsou nyní zajímavé i pro nejkonzervativnější západní investory. Investice do hotelového sektoru zde zůstanou a budou se vyvíjet stejně rychle jako region střední a východní Evropy.”

– red –

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *