Průmysl

Vodní elektrárny ČEZ Obnovitelné zdroje už letos vyrobily 150 GWh elektřiny

Vodní elektrárny Skupiny ČEZ, které provozuje firma ČEZ Obnovitelné zdroje, už letos za první tři čtvrtletí vyrobily přes 150 GWh elektřiny, o téměř 83 % víc než ve stejném období loňského roku. Vyrobená elektřina by stačila téměř 43 tisícům domácností po celý rok. ČEZ Obnovitelné zdroje provozuje dvacet malých a jednu velkou vodní elektrárnu.

„Hned po velkých vodních dílech jsou vodní elektrárny do 10 MW výkonu nejdůležitějším zdrojem energie z obnovitelných zdrojů v ČR. Proto je pozitivní, že se nám díky technologickým úpravám daří jejich výrobu ještě zvyšovat,“ řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

V porovnání s loňským rokem se na nárůstu projevily zejména příznivé klimatické podmínky z počátku roku, technická vylepšení a získání vodní elektrárny Střekov.

Největšími producenty elektřiny v prvních devíti měsících roku byly elektrárny Střekov (jediná vodní elektrárna ČEZ Obnovitelné zdroje nad 10 MW instalovaného výkonu), Vydra, Obříství a Práčov.

V současnosti ČEZ Obnovitelné zdroje realizuje rekonstrukce svých vodních elektráren s cílem zvýšit jejich provozní efektivitu. V průběhu let 2007 – 2010 chce společnost ČEZ Obnovitelné zdroje investovat do rekonstrukcí a technologických úprav více než 540 milionů korun.

– red –

Čtěte také