Prodej

Investice ve střední a východní Evropě ještě více zpomalují

Podle průzkumu realitně poradenské společnosti CB Richard Ellis dosáhl objem investic v prvním čtvrtletí v regionu střední a východní Evropy pouze částky 220 milionů Euro, což představuje třetinu celkového investičního objemu v poslední čtvrtině loňského roku a zároveň významnější zpomalení oproti evropským trhům. Dosáhnutý objem je nejnižší od roku 2003. První čtvrtletí jsou ale obvykle slabší a představují podíl kolem 20-30 procent z celkového ročního objemu.

Nedostatek financování má významný vliv na investice do realit v celém regionu a je jednou z hlavních příčin nízkého objemu investic v posledním čtvrtletí. Většina transakcí v sledovaném období se uskutečnila v Rusku a České republice. Rusko zaznamenalo uzavření několika kancelářských transakcí a také prodej nejmenovaného hotelu. Trhy východní Evropy jsou bohužel charakterizované netransparentností a proto je velmi těžké odhadnout přesná čísla. Většina investičního objemu v České republice připadá na koupi kancelářské budovy Jungmannova Plaza německým investorem Deka. Toto byla nejvýznamnější institucionální transakce uzavřená v regionu a zároveň jediná transakce německých otevřených fondů během prvního čtvrtletí.

Země, kde se nejvíce investovalo v minulých letech, jako je Polsko a Rumunsko, zaznamenaly velmi nízkou aktivitu.

Jos Tromp – vedoucí oddělení průzkumu trhu pro střední a východní Evropu komentuje: „Tato nízká čísla ale neukazují, že by na trhu nebyla žádná aktivita. V klíčových trzích jako je Česká republika a Polsko pozorujeme v současné chvíli zájem institucionálních investorů o nemovitosti prvotřídní kvality.“

-red-

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *