Reklama

Český design slaví úspěch v New Yorku

Jedno z nejvýznamnějších amerických muzeí umění a designu, MAD museum v New Yorku, zahájilo v květnu přehlídku současné průmyslové keramické tvorby. Výstava Object Factory představuje 200 současných, často šokujících děl vytvořených špičkovými designéry z 18 zemí světa. Český design s úspěchem reprezentují Štěpán Kuklík, Daniel Piršč a Maxim Velčovský.

Newyorská výstava chce především zachytit, jakým způsobem zacházejí dnešní umělci s tradičním materiálem a kam posouvají jeho hranice pomocí moderních průmyslových postupů. Dokazuje, že spolupráce designérů a průmyslu může přinést neočekávané výsledky. Object Factory (čili Továrna na předměty) poukazuje na inovativní přístupy tvůrců, nové trendy a techniky, ale i vzrůstající oblibu keramiky a porcelánu v současném designu.

Mezinárodně uznávaný umělec a designér Marek Cecula, který výstavu kurátorsky uspořádal, do své expozice vybral i tři české tvůrce. Návštěvník zde tedy může spatřit lázeňský pohárek Kala designéra Štěpána Kuklíka, který vznikl pro společnost Imperial Karlovy Vary, digitální hodiny z porcelánu od Maxima Velčovského nebo polévkový set „Tralalák“ Daniela Piršče. Kromě českých tvůrců jsou na výstavě zastoupena i další zvučná jména renomovaných designérů– k vidění jsou např. práce Švéda Kjella Rylandera, amerického šperkaře Teda Muehlinga nebo holandských designérů Jurgena Beye a Helly Jongerius.

Object Factory je ke shlédnutí do 13. září.

-red-

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *