Průmysl

Stock Plzeň – Božkov vyplatí akcionářům mimořádnou dividendu

Společnost Stock Plzeň – Božkov, která je největším výrobcem lihovin v České republice, vyplatí podle rozhodnutí mimořádné valné hromady akcionářům dividendu 646 milionů korun. Znamená to, že na jednu akcii připadne 2480 korun před zdaněním. Akcionáři tak před plánovanou změnou majoritního vlastníka obdrží ve formě mimořádné dividendy většinu nerozděleného zisku z minulých let.

„Výplata mimořádné dividendy souvisí se záměrem koncernu Eckes prodat divizi alkoholických nápojů, jejíž součástí je i naše společnost,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Stocku Plzeň – Božkov Martin Petrášek. Koncern Eckes, který ve Stocku Plzeň – Božkov drží zhruba 93 procent akcií, letos v říjnu oznámil, že se bude v budoucnu soustředit pouze na produkci ovocných nápojů a výrobu lihovin nabídne ke koupi strategickému partnerovi. Podle Petráška je proto logické, že nerozdělené zisky obdrží před změnou majitele současní akcionáři Stocku Plzeň – Božkov.

Stock Plzeň – Božkov vytváří čistý zisk v řádu několika set milionů korun ročně a dividendy svým akcionářům vyplácí pravidelně. Například ze zisku roku 2001 ve výši 332,5 milionu korun obdrželi akcionáři dividendu 52,1 milionu korun, tedy 200 korun na akcii. Za posledních pět let pak byla vyplacena na jednu akcii dividenda v celkové výši 4760 korun.

Z prostředků, které nejsou rozděleny mezi akcionáře, financuje Stock Plzeň – Božkov náročný investiční program i marketingové aktivity. Přesto již řadu let společnost hospodaří bez jakéhokoli úvěrového zatížení. „Stav finančních aktiv je natolik příznivý, že dovoluje investovat a zároveň i vyplácet dividendy,“ dodal Petrášek.

V letošním roce například společnost s náklady přesahujícími 100 milionů korun dokončila servisní objekt, v němž jsou umístěny šatny a sociální zařízení, garáže, údržbářské dílny, kotelna, trafostanice, ale také počítačové servery či telefonní ústředna. Loni Stock Plzeň – Božkov soustředil své kapacity na stáčení lihovin do jednoho objektu, což si vyžádalo rovněž investici ve výši zhruba 100 milionů korun. Klíčové investiční akce jsou tak v zásadě ukončeny. Nicméně přesto Stock Plzeň – Božkov počítá s dalšími výdaji, například do výstavby zcela nového objektu laboratoře a administrativní budovy.

Produktové portfolio Stocku Plzeň – Božkov v současné době čítá na dvacet výrobků, mezi nimi i dvě nejoblíbenější lihoviny v zemi – Fernet Stock a Fernet Stock Citrus – či letošní novinku Fernet Stock Orange. V roce 2001 prodala společnost 26,2 milionu litrů lihovin a její tržní podíl v současné době přesahuje 30 procent. Ke konci loňského roku firma zaměstnávala 197 pracovníků s průměrnou mzdou téměř 27 tisíc korun.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *