Ve dnech 16. – 17. 6. proběhne v Praze v paláci Žofín jedenáctý ročník konference Systémová integrace 2003 s podtitulem „Řízení podniků a institucí v digitální ekonomice“. Její každoroční náplní jsou aktuální problémy zavádění moderních informačních technologií do domácích podniků a organizací.
Jak známo, je to právě informatika, v čem domácí podniky často zaostávají za svou zahraniční konkurencí a připravují se tak o naději na zisk a prosperitu. Dnes přitom nejde o to, že by potřebné technologie byly nedostupné, ale spíše o to, že chybí znalost, jak je správně využít. Namísto zásadního přínosu tak leckde představují nepříjemnou přítěž. Konference Systémová integrace 2003 se v každém svém ročníku snaží dodat do podnikové sféry potřebné znalosti a přispět tak k prosperitě národní ekonomiky jako celku.
Konference je navržena tak, aby oslovila širokou uživatelskou a manažerskou veřejnost včetně středních a malých podniků. Právě pro malé a střední podniky, tj. pro podniky do 250 zaměstnanců, bude letos jako novinka připraven samostatný tématický blok. Zúčastnit se tohoto speciálně zaměřeného programu konference, jenž proběhne v její druhý den, bude možné za snížené vstupné.
Hlavním organizátorem konference je Česká společnost pro systémovou integraci a katedra informačních technologií VŠE. Spoluorganizátory jsou Slovenská společnost pro systémovou integraci, CACIO, ISACA a Czech Top 100. Mediálními partnery konference jsou Hospodářské noviny, Ekonom, Computerworld, Business World a IT System. V současné době probíhá navazování spolupráce s firemními partnery konference, mezi které již tradičně patří renomované ICT a konzultační společnosti.
Konference Systémová integrace 2003 – Řízení podniků a institucí v digitální ekonomice bude tvořena následujícími obsahovými bloky:
- Zvyšování ziskovosti prodeje cestou inovace informačního systému – integrace ERP a CRM. Propojení podnikových informačních systémů (ERP) se systémy řízení vztahů se zákazníky (CRM) je dnes jednou z mála dostupných cest umožňujících zvýšit efektivitu prodeje
- Podnik v síti vztahů – řízení dodavatelských sítí pomocí SCM a e-zásobování. Účinné řízení dodavatelských vztahů (SCM) představuje čistou oboustranně vítěznou strategii, prospěšnou nejen dodavatelům a odběratelům, ale i jejich koncovému zákazníkovi. Dosáhnout takového stavu však není samozřejmé a jednoduché.
- Řízení znalostí jako součást řízení podniků a institucí. „Kdyby jen naše firma věděla, co všechno ví.“ Řízení znalostí patří k velkým výzvám aplikace informatiky v podnicích a zároveň ke klíčovým faktorům úspěchu v dnešní době. Zásadní otázkou dnes je, jak proměnit mrtvou sumu informací v živé a užitečné znalosti.
- Střední a malé podniky v 21. století – kdyby dovedly potenciálu informatiky využít aspoň do té míry, jak se to již dnes daří velkým podnikům, otevřely by se jim ve srovnání s dneškem obrovské možnosti. Blok bude zaměřen nejen na možnosti řešení informačních systémů ve středních a malých podnicích, ale také na zkušenosti ze spolupráce a komunikace těchto podniků s velkými podniky v rámci dodavatelských řetězů.
- Právní úpravy týkající se informačních systémů a jejich provozu se neustále vyvíjejí, mezi odbornou veřejností často panují nejasnosti co do jejich výkladu. Blok se zaměřuje na několik nejcitlivějších míst, k nimž patří autorský zákon, odpovědnost dodavatelů apod.
- Portály – jsou jen dalším humbukem kolem Internetu, anebo spásou podniků potýkajících se s malou efektivitou svých informačních systémů? Pravděpodobná odpověď, kterou tento blok podá, bude bezpochyby někde uprostřed.
- Technologické trendy a metody vývoje podnikových IS/ICT. K trendům, jež připomene a rozebere tato sekce, patří zejména nové metody a nástroje pro návrh a vývoj podnikových aplikací a technologie pro jejich integraci.
- Trh služeb v oblasti IS/ICT a trendy jeho vývoje. Sekce se zabývá trendy vývoje trhu IT služeb jako celku v ČR na pozadí trendů celosvětových, všímá si hlavních událostí v uplynulém roce, analyzuje je a vyvozuje z nich závěry.
Zdroj: Česká společnost pro systémovou integraci