Prodej

Maloobchodníci čekají další těžký rok

Čeští experti na maloobchod se shodují – letos se ještě výraznější oživení tržeb konat nebude a i tento rok bude pro obchodníky velmi těžký, a to zejména kvůli vysoké nezaměstnanosti a menší kupní síle obyvatel. Vyplynulo to z ankety online magazínu o maloobchodu RetailInfo.cz mezi 35 významnými osobnostmi z oboru uspořádané na konferenci Retail Summit 2010, v níž byli dotazováni na odhad vývoje maloobchodních tržeb, potenciální příležitosti v krizi a to, jak se s důsledky krize vyrovnávají.

Pokles tržeb dopadl výrazněji na obchodníky až ve druhé polovině roku 2009 a jejich propad nebyl tak dramatický jako například v průmyslu. O to pomalejší oživení se dá ale podle expertů na maloobchod očekávat letos. Tomáš Drtina ze společnosti Incoma GfK říká, že „bude trvat ještě minimálně půl roku, než trh poroste.“ Obchodníci oslovení v anketě magazínu RetailInfo.cz na počátku tohoto roku zatím žádné známky oživení nevnímají. Na druhou stranu už se dalšího propadu tržeb nebojí, neboť minulý rok byl podle většiny z nich extrémní.

„Zatímco některé sektory ekonomiky už letos zažijí růst, krize v maloobchodu se bude táhnout, protože je stále mnoho obyvatel bez práce,“ tvrdí ekonom Luděk Niedermayer z Deloitte ČR. V důsledku krize dochází podle něj ke změně nákupního chování lidí, které do určité míry zbrzdí konzumní způsob života. Tento názor sdílí i Michal Štádler z Tesca, který potvrdil, že krize u nich měla vliv na výši tržeb a zároveň naznačil, kudy se má ubírat další vývoj. „Boj o zákazníka bude pokračovat, ale důraz nemusí být nutně na cenu, lidé totiž hlavně požadují za určitou cenu odpovídající kvalitu,“ říká Štádler. Podobně se vyjádřil i Tomáš Krásný z výzkumné agentury GfK: „V loňském roce začaly výrazně ztrácet diskontní prodejny, což znamená, že agresivní akcent na cenu začal nefungovat právě v době krize.“ Krásnému dává za pravdu také Petr Vyhnálek z Globusu, podle kterého „orientace na kvalitu v době krize neutrpěla a roste počet zákazníků, kteří za svoje peníze nechtějí jen to nejlevnější.“

Experti i maloobchodníci se vyjadřovali i k příležitostem, které s sebou krize přináší. Většina respondentů vidí stejně jako například Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, příležitosti pro ty, „kdo jsou připraveni a zároveň mají peníze.“ Stejně odhaduje situaci Petr Morava ze sdružení velkoobchodů Čepos, podle kterého se „trh vyčistí, silnější porostou a slabší odejdou.“ Jemnější analýzu problému nabízí Tomáš Krásný z vídeňské GfK, který souhlasí s tím, že „koncentrace na českém maloobchodním trhu bude pokračovat, zároveň ale vznikají nové firmy a dochází k profilování na malé a velké obchodníky.“ Podle Krásného na tom budou letos nejhůře středně velcí obchodníci.

-red-

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *