ICT

Japonská technologie útočí na ČR

Jedna z nejpopulárnějších aplikací pro chytré telefony v Japonsku, Sekai Camera, přichází na středoevropský trh a připravuje se rovněž její kompletní lokalizace do češtiny.

Sekai Camera je takzvaný Augment reality (AR) Browser, neboli aplikace s rozšířenou realitou (prohlížeč rozšířené reality), umožňující lidem vkládat kamkoliv do prostoru (na základě GPS a dalších lokačních technologií) jakýkoliv vzkaz, obrázek, fotku, video, či zvuk. Ty se následně, při pohledu přes telefon, vznášejí v prostoru jako obláčky na místě svého vložení. Stojíte-li tedy na ulici, můžete sledovat, jaké informace lidé na okolních místech zanechali a existuje také možnost tyto vzkazy komentovat či kontaktovat jejich autory. Součástí aplikace jsou i hry na bázi augmentované reality.

„Nejedná se o klasický AR prohlížeč typu Layar nebo WikiTude, které většinou slouží k zobrazování informací z různých databází (například o firmách v okolí), ale o aplikaci, jejímž primárním cílem je zábava a komunikace s ostatními lidmi. Jedná se tedy o kombinaci social media a augmentované reality. Dále nabízí i napojení na Facebook či Twitter a vzkazy (fotky či jiné záznamy) tak rovnou (chce-li uživatel) zobrazuje v jeho profilu na sociální síti i s přesnou polohou zobrazenou na GoogleMaps. I díky tomuto se na japonském trhu drží na špici popularity“ říká Jan Poštulka, šéf internetové divize mediální agentury PHD, která se na lokalizaci aplikace do ČR podílí. „V současné době připravujeme českou verzi aplikace a vzhledem k tomu, že japonská infrastruktura je o 5 let před tou českou, snažíme se najít způsob, jak ulehčit přenos dat.“

Aplikace Sekai camera patří k nejúspěšnějším na východní polokouli. Získala cenu od společnosti Apple za nejlepší aplikaci pro iPhone na japonském trhu a umístila se i mezi TOP 10 aplikacemi v celé Asii.

Aplikace je v současné době dostupná pro platformy iPhone (3GS a 4), iPad a platformy s operačním systémem Android (u výkonnějších modelů). Pro běh aplikace je nutné mobilní připojení k telefonu (datový tarif).

-red-

Čtěte také