Průmysl

Automobily budou známkovat své řidiče. Cílem je ušetřit pohonné hmoty

Mezinárodní firmy, včetně těch českých, hledají způsoby, jak snížit zbytečné náklady na pohonné hmoty, které v posledních měsících vyšplhaly rekordně nahoru. Čeští vývojáři proto připravují speciální přístroj akcelometr, který bude hodnotit styl jízdy jednotlivých řidičů a poté jim dá zpětnou vazbu tak, aby při dalších jízdách došlo k úspoře pohonných hmot.

„Ve všech firmách pracují lidé, kteří mají odlišné způsoby řízení vozidel. Všichni si myslí, že jsou skvělí řidiči, ale přitom spotřeba jejich vozů převyšuje tu, která je z praxe potvrzena. Naším cílem je najít způsob, jak snížit náklady na provoz vozového parku za předpokladu, že nedochází k nelegálním únikům pohonných hmot, jako jsou krádeže či černé jízdy,“ popisuje základní myšlenku Tomáš Hoplíček z firmy HI Software Development-provozovatel služby Webdispečink, která na přístroji v současné době pracuje a koncem roku ji chce představit veřejnosti.

Češi si myslí, že jsou dobří řidiči. Spotřeba vozidel ukazuje opak
Někdo umí ujet sto kilometrů se spotřebou 6l/100km, jiný na této vzdálenosti spotřebuje až o tři litry pohonných hmot navíc. Příčinou může být agresivní jízda, tedy prudké brzdění a rozjíždění, nebo řazení převodových stupňů v nesprávný okamžik.

„Do konce roku budeme mít mobilní jednotku vybavenou akcelometrem, který nám dokáže o stylu jízdy říci ještě více, například zaznamená počet přejetí z pruhu do pruhu. Z toho se dá o agresivitě vyčíst nejvíce. Výsledné hodnoty převedeme na známky, kterými ohodnotíme řidiče,“ přibližuje Tomáš Hoplíček a dodává, že na základě popisu stylu jízdy budou odborníci moci dát řidičům velmi užitečné rady, jak docílit snížení spotřeby.
Tento nový přístroj bude dokonce zaznamenávat vyprodukované emise CO2. V některých zemích se totiž za tyto emise platí daně.

-red-

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *