Výzkum trhu

Dovolená v zahraničí je letos pro Čechy cenově dostupnější

• Češi loni cestovali celkově méně, počet cest do jižních přímořských zemí ale neomezili. Tržní podíly v cestách tuzemců ztrácely Chorvatsko, Slovensko a Řecko, zájem rostl o Egypt, Turecko, Itálii a Španělsko.
• Zahraniční pobyt Čechům letos meziročně zlevnil relativně k tuzemskému o tři procenta. Ke zlevnění došlo vůči všem třinácti nejnavštěvovanějším zemím, a to díky posílení české koruny. Největší skok v kupní síle koruny byl zaznamenán v Egyptě a v Turecku.
• Mezi dvanáctkou zemí sledovaných v souvislosti s cestami tuzemců zůstávají nejlevnější Bulharsko a nejdražší Francie. Počet zemí s nižší cenovou hladinou oproti české se rozšířil na pět, což jsme dosud nezažili.

Chorvatsko zůstává v cestách Čechů jedničkou, náskok ale ztrácí

V roce 2010 uskutečnili Češi nejméně delších zahraničních cest od roku 2006. Na vině snížení počtu cest proti předchozímu roku o 5 % bylo zřejmě zejména promítání finanční krize do peněženek domácností. K propadu v celkovém počtu cest došlo převážně u zemí, do nichž tuzemci vyrážejí na poznávací či služební cesty. Naproti tomu do jižních přímořských zemí vycestoval loni počet Čechů srovnatelný s rokem 2009.

Zdroj: ČSÚ Pozn.: Jedná se o tzv. delší cesty rezidentů, tj.cesty trvající déle než 4 dny. Údaj za Velkou Británii je odhadem UniCredit.

V rámci přímořské turistiky některé země jako destinace tuzemců získávaly na významu, jiné citelně ztrácely. Destinací číslo jedna zůstalo Chorvatsko, ovšem s podstatně menším náskokem než v roce 2009. Ztrátu utrpělo také Řecko, i když si uchovalo v pořadí čtvrté místo. Hluboko vzadu zůstalo Tunisko, o nějž se zájem propadl už v minulých letech. Poptávka naproti tomu prudce narostla po Egyptu, který se v žebříčku zemí vyšvihl na páté místo. Velký skok vzhůru zaznamenalo i Turecko. O něco menší přírůstek cest stabilizoval třetí pozici Itálie v tomto žebříčku destinací.

Ze zemí, kam Češi necestují za krásami moří, dále upadl zájem o v pořadí druhé Slovensko. Propad zaznamenala také Francie, relativně stabilní naopak zůstaly počty cest do Německa, Rakouska a Maďarska.

Pro letošní rok je třeba počítat s výraznějšími přesuny zájmu Čechů v rámci skupiny přímořských zemí, a to hlavně kvůli složité politické situaci na severu Afriky. Bude zajímavé sledovat, které země dokážou nejvíce těžit z problémů v uvedeném regionu.

Kupní síla koruny vzrostla meziročně ve všech třinácti sledovaných zemích

Zahraniční pobyty letos Čechům díky posilující koruně opět zlevnily, v březnu 2011 meziročně v průměru o 3 %. V porovnání s minulými lety je pozoruhodné, že kupní síla koruny vzrostla vůči třinácti sledovaným zemím bez jediné výjimky. Největší – desetiprocentní skok v kupní síle byl zaznamenán u cest do Egypta, nejmenší změny do jednoho procenta se týkají Maďarska, Bulharska a Velké Británie. Pro posledně jmenovanou zemi je ale nutné dodat, že značně kolísavá britská libra podstatně mění podmínky z jednoho měsíce na druhý. Platit pobyt v Británii českými korunami by se v dubnu vyplatilo mnohem více než v březnu, do současnosti ale tato výhoda opět zmizela. Pro země eurozóny se meziroční přírůstek kupní síly české koruny pohyboval v rozpětí 1 % až 3 %. Sílu české měny povzbudilo její zpevnění proti euru o 3,6 %, opačně působila vyšší inflace v jednotlivých zemích v porovnání s inflací v Česku.

Zdroje: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank Czech Republic. Údaje za březen 2011.

Nejlevnější zůstalo Bulharsko, nejdražší Francie

Mezi dvanáctkou zemí, které Češi navštěvují při svých delších cestách nejčastěji, zůstává již tradičně nejlevnějším Bulharsko. Za 1000 Kč tam letos lze nakoupit koš zboží a služeb, který by českého turistu doma vyšel na 1474 Kč. Citelněji by mohly letos české domácnosti ušetřit také v Turecku, kde má tisícovka hodnotu 1270 Kč oproti loňským 1166 Kč. K levným zemím nepochybně patří i Egypt, byť srovnání s touto zemí nelze podchytit statisticky.

Mezi země s cenovou hladinou srovnatelnou s Českem lze zařadit Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko. Zatímco u prvních dvou z nich jsme si již na podobné cenové relace zvykli, v Chorvatsku je vyrovnání kupní síly české koruny s místním trhem novinkou. Letos by tam Češi měli být schopni nakoupit za tisícovku o 16 korun větší balík zboží a služeb než doma.

Zdroje: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank Czech Republic. Údaje za březen 2011. */ Vážený průměr, kde vahou je míra oblíbenosti destinace, resp. její podíl na celkových výjezdech Čechů do 12 nejnavštěvovanějších evropských zemí v roce 2011 trvajících déle než 4 dny.

Všechny ostatní oblíbené destinace zůstávají pro Čechy podstatně dražší. Ve Francii – nejdražší z nich – dostaneme za 1000 Kč zboží a služby v domácí hodnotě pouhých 660 Kč. Další evropské středomořské země – Španělsko, Itálie a Řecko – jsou jen o málo levnější, když se zde hodnota české tisícovky pohybuje v rozpětí 760 Kč až 770 Kč. Ačkoliv jsou vzájemné rozdíly mezi uvedenými třemi zeměmi malé, není bez zajímavosti, že Itálie za poslední rok v cenové atraktivitě přeskočila Španělsko a Řecko. Stalo se tak kvůli rozdílně vysoké inflaci. Tu především v Řecku zvedly daňové změny, jimiž se vláda snaží zachránit krachující veřejné finance.

Citelný růst kupní síly koruny za poslední rok zapřičinil, že z dvanáctky nejnavštěvovanějších zemí je pro české domácnosti pobyt v pěti z nich levnější než v tuzemsku. To jsme dosud nezažili. Vysoký podíl dražších destinací na celkových cestách tuzemců nicméně vede k tomu, že zahraniční pobyty zůstávají pro české domácnosti v průměru o necelých 10% dražší než tuzemské. Češi zjevně své dovolené nevybírají jen podle ceny.

-red-

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *