Výzkum trhu

Téměř 12 % domácností sleduje televizi ve vysokém rozlišení

Čeští diváci přicházejí na chuť kvalitnímu vysílání ve vysokém rozlišení. Počet domácností, které přijímají HD kvalitu, se dle výsledků Kontinuálního výzkumu z prvního kvartálu letošního roku vyhoupl na necelých 12 %. Celá polovina z nich přijímá HD vysílání šířené prostřednictvím satelitu.

Přibližně 11,9 % televizních domácností v České republice deklaruje, že přijímá alespoň jednu stanici v HD rozlišení. Z poloviny (5,9 %) se tak děje prostřednictvím satelitního vysílání a z více než čtvrtiny (3,2 %) prostřednictvím kabelu či IPTV.

Digitální pozemní vysílání (DVBT) k příjmu televize v HD rozlišení využívá 1,8 % domácností. Jedná se v tomto případě o příjem stanic ČT HD a Nova HD dostupných ve vysílací síti 4 v Praze, Brně a Ostravě.

Graf 1: Způsoby příjmu HD rozlišení

Aby mohly domácnosti sledovat HD vysílání, musí mít kromě zajištění signálu s přístupným vysíláním nějaké stanice v HD rozlišení k dispozici televizor, který HD vysílání umí zobrazit. Jedná se o televizory označené značkami FullHD či HDReady. Tuto schopnost mají v dnešní době téměř všechny prodávané televizory. Z dat kontinuálního výzkumu vyplývá, že televizor s touto zobrazovací schopnost má již 36% televizních domácností v České republice.

Kontinuální výzkum je průběžný monitoring podrobné struktury české televizní populace, jejího chování, televizní vybavenosti a změny v oblasti příjmu televizního vysílání.

Zdroj: MEDIARESEARCH, a.s.

-red-

Čtěte také