Komunikace

Nové video Greenpeace varuje před ničením pralesů v Amazonii

Nová data o odlesňování amazonského pralesa ukazují, že jen za letošní rok v Brazílii shořely deštné pralesy na ploše, která se téměř rovná trojnásobku rozlohy České republiky. Na hrozivý vývoj upozorňuje mimo jiné i nové animované video organizace Greenpeace.

Českou verzi videa Mám v kuchyni příšeru namluvila herečka Aňa Geislerová, která se o téma ničení pralesů dlouhodobě zajímá.

Video Mám v kuchyni příšeru začíná jako hororový příběh, ale v závěru se v něm objeví naděje. Vypráví příběh malého kluka, který se v přítmí vlastního domova dozvídá o problémech, jimž čelí amazonský prales od hrozivě vypadajícího, ale dobrotivého jaguára. Díky němu hlavní hrdina zjistí, že za kácení a vypalování pralesů v Amazonii může globální nadspotřeba masa, protože panenská příroda ustupuje pastvinám či plantážím na krmnou sóju pro hospodářská zvířata. Například v oblasti Pantalan je nyní v ohrožení 600 ze zhruba 2000 jaguárů, kteří zde žijí, proto ve videu v jedné z hlavních rolí vystupuje právě jaguár.

Video pro Greenpeace připravila britská kreativní agentura Mother a produkovalo ji studio Cartoon Saloon, které bylo čtyřikrát nominované na Oscara. Jeho vznik podpořila kampaň Meat Free Monday, kterou spustil slavný hudebník a bývalý člen skupiny The Beatles Paul McCartney se svými dcerami Stellou a Mary a která upozorňuje na negativní dopady masného průmyslu na životní prostředí. Na ty dlouhodobě upozorňuje i česká pobočka organizace Greenpeace, naposledy ve svých projektech Máš na míň a EKOvýzva.

Ničení pralesů v Jižní Americe má i řadu negativních dopadů na místní domorodé obyvatele. Mnohdy jsou násilně napadáni těžaři dřeva či zemědělskými korporacemi, které ilegálně zabírají jejich půdu.

Herečka Aňa Geislerová říká: “Letos jsme ztratili obrovskou plochu amazonských deštných pralesů. Je to domov původních obyvatel a přibližně 30 % druhů živočichů a rostlin, které dosud známe. Za tímto ničením stojí společnosti zabývající se produkcí masa, které odlesňují tento křehký ekosystém pro pastvu dobytka a pěstování krmné sóji pro hospodářská zvířata. A každý rok se to zhoršuje. Společně s Greenpeace jsme proto připravili krátký, ale neuvěřitelně silný animovaný spot, který vypráví příběh ničení Amazonie očima jaguára.”

Čtěte také