Komunikace

Rockwool nabídne ticho na hudebním festivalu

Deset minut ticha v centru hudby. Na multižánrovém festivalu Colours of Ostrava, který proběhne 14. – 17. července, se představí poprvé tichá zóna Rockwool Silent Box. Tento unikátní prostor bude sloužit návštěvníkům pro krátkodobé oddechnutí za komfortních zvukových podmínek.

Akustický box izolovaný kamennou vlnou nepropustí zhruba 50 % zvuků z vnějšího prostředí. Rockwool Silent Box je vytvořený odborníky bohumínské společnosti Rockwool speciálně pro ostravský festival. Na jeho testování se podílí Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava.

Téměř 7tunový Rockwool Silent Box nabídne 10 m2 vnitřních prostor pro návštěvníky, kteří si chtějí na chvíli odpočinout v tichém prostředí, v klidu si zatelefonovat, dobít si mobil nebo tablet. Do téměř zvukotěsné místnosti kompletně izolované kamennou vlnou se vejde 4 až 6 lidí najednou. „Vzhledem k vnější očekávané hladině zvuku přibližně 100 dB bychom měli uvnitř Rockwool Silent Boxu dosáhnout hladiny 40 až 45 dB. Šanci proniknout dovnitř boxu bude mít jen malá část nízkých tónů, např. dunění a podobné efekty, ale i ty kamenná vlna utlumí,“ říká Pavel Matoušek, technický manažer společnosti ROCKWOOL.

Rockwool_Silent_Box

V současné době se Rockwool Silent Box kompletuje a chystají se laboratorní testy akustických vlastností. Testování si vezmou na starost specialisté z katedry prostředí staveb a TZB působící v rámci Fakulty stavební na VŠB-TU Ostrava. Testování vzduchové neprůzvučnosti (tzn. zvuku neseného vzduchem) bude probíhat i přímo na festivalu Colours of Ostrava. Využije se zvuk vznikající při hudebních koncertech a dalších hudebních projekcích. „Výsledky měření porovnáme a využijeme pro další vývoj nejen kamenné vlny ROCKWOOL, ale také pro vývoj konstrukčních systému akustických stěn pro dřevostavby nebo nízkoenergetické domy,“ vysvětluje praktickou aplikaci výsledků měření Pavel Matoušek.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *