Výzkum trhu

Užití Santa Clause ve vánoční kampani nepomůže značce ani prodejům

Česká pobočka Millward Brown, jedné z předních světových agentur zabývající se výzkumem trhu a veřejného mínění, provedla v Česku reprezentativní výzkum, který měl za cíl napovědět českým marketérům, jak široká veřejnost reaguje na užívání Santa Clause v marketingové komunikaci.

A výsledek překvapil i samotné zadavatele – profesní sdružení českých reklamních textařů Creative Copywriters Club (CCC), který již řadu let v předvánočním období poukazuje na Santa Clause jako na element rušící komorní české tradice.

Impulzem byla vánoční edice jogurtu Hollandia, z jehož kelímku se na spotřebitele usmívá Bára Špotáková se svým synem Jankem. Právě účinkování oblíbené české sportovkyně v kontrastu s invazivním vánočním elementem v podobě Santa Clause členy CCC zamrzelo natolik, že se rozhodli oslovit profesionály v oblasti veřejného mínění.

jogurt01

Výzkum jednoznačně potvrdil, že dobrá vánoční marketingová komunikace u nás musí respektovat hluboce zakořeněné emoce. Napříč populací je Santa vnímán jako cizorodý prvek, který v hlavách Čechů nenavozuje autentické pojetí nejoblíbenějších svátků roku. Pokud by si respondenti sami mohli vybrat vizuální ztvárnění Vánoc ve veřejném prostoru, s naprostou převahou by preferovali zobrazení pracující s českými symboly a stejně tak by raději sáhli po výrobku designovaném v duchu českých Vánoc.

jogurt02

Klíčové otázky výzkumu se týkaly dvou alternativních obalů fiktivních jogurtů, jejichž ztvárnění se ujalo designové studio Letenští Holobrádci v koordinaci art directora Aleše Pokorného Výsledek nepotřebuje komentář.

jogurt03

Paralelně s reprezentativním výzkumem probíhal také průzkum na platformě Facebook. Tam byla převaha tradičních vánočních symbolů nad Santou ještě více zřetelná.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *