Výzkum trhu

Zájem o služby sdílené ekonomiky roste, vyzkoušel je už každý třetí Čech

Povědomí Čechů o službách sdílené ekonomiky postupně roste. Nejznámější je finanční služba Zonky, platforma nabízející přepravní služby Uber a ubytovací platforma Airbnb. Nějakou službu již vyzkoušel každý třetí Čech, loni to byl jen každý čtvrtý, vyplývá z výzkumu technologické a konzultační firmy Ipsos.

Samotný pojem sdílená ekonomika zná 38 % populace, znalost jednotlivých služeb je ale výrazně vyšší. Nejznámější službou je Zonky (zná 78 % populace), Uber (58 %), Airbnb (38 %) a Liftago (31 %). Služby znají častěji mladí lidé ve věku 18–29 let z velkých měst nad 100 tisíc obyvatel.

„Lidé využívají služeb sdílené ekonomiky zejména kvůli finanční úspoře. Uber a Airbnb využívají lidé také
kvůli lepší kvalitě služeb a touze zkoušet nové věci, Zonky pak kvůli přivýdělku. Ti, kteří služby sdílené ekonomiky nevyužívají, jako nejčastější důvody uvádí nedostupnost služeb v okolí, případně obavy ze sdílení s cizími lidmi,“ říká k výsledkům Tomáš Macků, External Affairs Director Ipsos.

Využívání služeb sdílené ekonomiky od loňského roku vzrostlo, vyzkoušel je již každý třetí Čech (35 %), nejčastěji mladí lidé z velkých měst nad 100 tisíc obyvatel. Mezi nejvyužívanější služby patří Uber (již někdy vyzkoušelo 14 % populace), Airbnb (11 %) a Zonky (10 %). Zatímco Uber aAirbnb využívají zejména lidé z nejmladší věkové kategorie 18 – 29 let, Zonky je populární hlavně u lidí v produktivním věku 30 – 39 let.

Více než desetina lidí sama poskytuje nějakou službu sdílené ekonomiky, dalších 16 % to dle svých slov plánuje. Zájem o poskytování sdílených služeb od loňska vzrostl. Dvě třetiny Čechů nemají s poskytováním sdílených služeb žádnou zkušenost, a ani to neplánují. Jejich obavy ze sdílení by pomohla překonat větší informovanost o uživatelích a stanovení jasných pravidel.

Téměř polovina Čechů považuje sdílenou ekonomiku za přínos pro Českou republiku, což je nárůst oproti roku 2018. Opačného názoru je asi třetina lidí, pětina neví.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *