Marketing

6 rad, jak podnikat v období recese

Pokles ekonomiky zasáhnul většinu firem i drobných podnikatelů. V situaci, kdy klesají tržby, ubývají zákazníci a mnoho lidí se bedlivě rozhoduje, za co utratí své peníze, je třeba kromě jiného také začít jednat uvážlivě, rozhodovat se s větší pečlivostí a takříkajíc si chránit záda. V následujících bodech jsme zformulovali rady, které vám mohou pomoci překlenout období recese.

  1. Rozhodujte se na základě kvalitních informací – začněte pravidelně sledovat důvěryhodné zdroje ekonomických zpráv, shromažďujte, analyzujte a vyhodnocujte informace z veřejných zdrojů týkající se vašeho oboru podnikání, trhu, zákazníků, konkurence apod. Kromě vašeho času vás to nebude nic stát a získáte lepší podklady pro svá rozhodnutí. Nejednejte unáhleně a důležitá rozhodnutí dělejte až na základě lepšího porozumění nové situaci.
  2. Pracujte lépe se svými penězi – postarejte se o to, aby byly vaše peníze i po dobu krize v relativním bezpečí. Běžných účtů v bankách se zatím riziko netýká, ale některé finanční produkty nejsou ze zákona pojištěné a ohroženy být mohou. Naplánujte si očekávané finanční toky, tedy kolik peněz budete muset vydat a kolik čekáte od svých zákazníků či odběratelů tak, abyste se nedostali do dluhů a mohli s přehledem splácet své závazky. Počítejte pro jistotu s možností zhoršení platební schopnosti odběratelů a věnujte více pozornosti zajištění pohledávek.
  3. Omezte náklady na minimum – projděte všechny své nákladové položky a zbavte se všeho nepotřebného. Rozmyslete si, co je lepší koupit do zásoby za výhodnou cenu nyní a co naopak kupovat nemusíte a můžete to odložit na další období. Usnadní vám to vytvoření finanční rezervy pro případ nouze. Škrty by měly samozřejmě zahrnovat také postradatelné osobní a rodinné náklady.
  4. Nešetřete na marketingu – Americký milionář Henry Ford prohlásil, že kdyby mu v kapse zbyl poslední dolar, dal by z něj 50 centů na reklamu. Investujte do kvalitní propagace, abyste zmírnili pokles poptávky. Dobře si však rozmyslete každou investici s ohledem na poměr cena/výkon.
  5. Zaměřte se na core business – otřesy způsobené krizí musí bez vážné úhony přestát zejména jádro vašeho podnikání, tzv. core business. Proto se nerozpakujte opustit v případě potřeby vedlejší činnosti ve prospěch záchrany toho, co vás skutečně živí.
  6. Posilujte dobré vztahy – krize prověří kvalitu vašich vztahů se zákazníky a obchodními partnery. Pokud máte méně práce, obraťte to ve svůj prospěch a věnujte více času na komunikaci se svými zákazníky, obchodními partnery apod.

Co uděláte pro to, abyste překonali období recesy vy?

Ing. Vladimír Kuchař
poradce pro marketing a rozvoj firem
MARKETINGOVÁ KANCELÁŘ.CZ

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!