Problematika výrazné redukce režijních či provozních nákladů v podnikatelských subjektech představuje v současné době významný fenomén, nutící manažery firem hledat taková řešení, která přinesou absolutní snížení těchto nákladů aniž dojde ke snížení objemu nebo potlačení celé řady činností z oblasti tzv. podpůrných procesů. Metoda, která se řeší tento strategický imperativ, se nazývá Facility Management. Je předmětem celé řady úvah, plánů a modelů, které nabízí současným manažerům řešení výrazné úspory ve výdajích na podpůrné procesy při garanci neohrožení primární činnosti. Cílem je tedy vytvořit synergii – strategickou alianci těchto činností, která poslouží ke kompenzaci silných a slabých stránek obou partnerů, řešících ve svém komplexu příslušnou podnikatelskou činnost.
Více než dvacetiletá existence používání Facitlity Managementu ve světě (USA a vyspělé země Západní Evropy) představuje pro naše podniky určité zpoždění. Jeho překonání může mít podobu skoku, protože Facility Management stojí v současném světě na křižovatce svého dalšího vývoje. Urazil značnou cestu od chvíle, kdy úklidové služby začaly představovat prvotní a základní náplň jeho činnosti, až do období, kdy řeší, co bude jeho hlavní náplní na počátku XXI. století v takových oblastech, kde služby zatím stále netvoří převážný podíl podnikatelské aktivity národní ekonomiky.
Proces rozhodování se odehrává v podmínkách stupňujícího se reengineeringu a outsourcingu, kdy podniky jsou v konkurenčním boji vystavovány požadavkům drastického snižování nákladů a zabezpečování řady vnitřních funkcí z vnějších zdrojů. Vzhledem k tomu, že tento pojem se začíná výrazně používat v celé řadě oborů výrobně hospodářské činnosti domácí ekonomiky a na druhé straně se zvažuje opodstatněnost zařazení celé řady činností do této nově formulované činnosti, vyvstává nezbytnost společenské objednávky pro vysvětlení podstaty nového nástroje podnikové ekonomiky. Na knižním trhu dosud schází titul, který by se nové podnikatelské aktivity ujal a výlučně se jí věnoval.
Hlavním cílem knihy od autorů Vlastimila K. Vyskočila a Ondřeje Štrupa je proto přispět k vymezení odpovídajícího místa provozního oddělení Facility Managementu v řízení výrobních i nevýrobních organizací. Převažující náplň jeho činnosti bude tvořit správa nemovitostí a objektů, jejich údržba včetně příslušného řízení pracovního prostředí, jeho procesů a lidských zdrojů za podpory moderního software CAFM a to externími podnikatelskými subjekty, které budou vystupovat jako poradci, imple-mentátoři nebo koordinátoři všech těchto procesů.
Vzhledem k tomu, že se jedná o vůbec první publikaci tohoto druhu na českém trhu, stává se tato kniha, vydaná nakladatelstvím PROFESSIONAL PUBLISHING, významným pomocníkem pro převážnou část podnikatelského managementu, dále oblast školství v oboru podnikové ekonomiky a v neposlední řadě i pro manažery z oblasti Facility Managementu k doplnění odpovídající souhrnnější literatury v tomto oboru.
Kniha vyšla v nakladatelství Professional Publishing.
Formát B5, 312 stran,
Cena: 348,- Kč, ISBN 80-86419-45-2