ICT

Panasonic přestavuje detektor plastů

Japonská společnost Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (MEI), známá především svými výrobky značek Panasonic a Technics, vyvinula nový detektor pro použití při třídění a recyklaci plastických hmot, který dokáže identifikovat plasty s téměř stoprocentní spolehlivostí. Díky němu je nyní možné recyklovat dokonce i staré televizory, které byly dříve likvidovány bez recyklace. Přístroj využívá vlastní firemní databáze plastických hmot, použitý software byl vyvinut ve spolupráci se společností Shimadzu.

Běžné detektory pracují na bázi odrazu infračervených paprsků nebo spektrální analýzy. Barvy, škrábance, špína, to vše v jejich případě negativně ovlivňuje výsledky identifikace. Povrch vzorku musí být proto předem speciálně upraven. Konvenční přístroje navíc nejsou příliš spolehlivé v detekci rozličných povrchových úprav a skvrn. Z těchto důvodů je jejich použití vysoce nákladné.

Během identifikace je ze starého televizoru odebrán vzorek plastu. Ten je pak podroben vícenásobné analýze Fourierovým infračerveným spektrofotometrem (FT-IR), s jehož pomocí přístroj přesně detekuje druh použité plastické hmoty, typy přísad zpomalujících hoření, povrchovou úpravu a dokonce i úroveň kontaminace vzorku. Nový detektor tak zajišťuje vysokou kvalitu recyklovaných plastů a významně pomáhá snižovat náklady na recyklaci.

Další výhodou nového přístroje je potřeba velmi malého vzorku plastu k přesné identifikaci. Detektor je díky tomu kompaktní a rychle podává přesné výsledky. Pro jeho užívání není třeba zvláštní kvalifikace, samotná detekce probíhá zcela automaticky. Přístroj je vybaven bezpečnostním vypínačem a navíc neprodukuje žádný prach a nečistoty.

Společnost prováděla testování tohoto výrobku ve svém recyklačním středisku Matsushita Eco Technology Center. Od tohoto měsíce začne při výrobě nových modelů televizorů používat plasty recyklované s jeho pomocí. Ve fiskálním roce 2002 (končícím v březnu 2003) firma plánuje využití nového detektoru též k obchodním účelům.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!