Průmysl

ČEZ získal část bulharské distribuční sítě

Česká elektroenergetická společnost ČEZ, a.s., získala ve veřejném výběrovém řízení západní část bulharské distribuční soustavy. Jedná se o dosud největší zahraniční investici ČR.

ČEZ, a.s., uspěla se svou nabídkou 281,5 mil. EUR (8,83 mld. Kč) ve veřejné soutěži na privatizaci bulharské distribuční soustavy a získala 67 % akcií ve skupině firem, které obsluhují západní část země.

Západní skupina je tvořena třemi distribučními společnostmi, které dohromady mají 1,9 milionu klientů a jejich tržby dosahují ročně 310 milionů eur. Objem elektřiny dodávané touto skupinou činí zhruba 7,6 TWh.

ČEZ dosud dodává elektřinu 3,4 milionu zákazníků a jeho konsolidované výnosy loni dosahovaly 2,7 miliardy eur.

„Jde o historický milník v rozvoji energetické Skupiny ČEZ i české energetiky,“ komentoval vstup do Bulharska Martin Roman, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ. „Začínáme budovat novou etapu, a to etapu mezinárodní. Jde o první krok k naplnění cíle, stát se lídrem středo- a východoevropského trhu s elektřinou.“

Rozhodujícím kritériem v soutěži vypsané bulharskou vládou byla cena. Nabídka ČEZ byla druhá největší. Vítězná rakouská společnost EVN získala jinou skupinu (jihovýchodní), protože podle pravidel soutěže nemohl jeden uchazeč získat více skupin. Třetí skupinu (severovýchodní) získal německý E.ON.

Úspěch ČEZ v soutěži se mezi tržními analytiky očekával a cena akcií ČEZ na pražské burze po několik minulých dní stoupala k hodnotě 200 korun. Analytici po oznámení výsledků soutěže změnili doporučení na „kupovat“ a za cílovou cenu označili kurs 225 korun. Důvodem je jednak zvýšení hodnoty společnosti díky zahraniční expanzi, jednak skutečnost, že ČEZ své soupeře nepřeplácel a jím nabídnutá cena tedy nebyla přehnaná.

Bulharsko prodejem celkem sedmi regionálních distributorů nakonec získalo 693,2 milionu eur.

ČEZ hodlá v zahraniční expanzi pokračovat. Nedávno potvrdil, že předloží nabídku na privatizaci slovenského elektrárenského podniku Slovenské elektrárne, a.s., další záměry společnosti se týkají Polska a Rumunska.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!