Internet

Multimediální trendy na internetu sílí

Na internetu nejvýznamněji roste podíl uživatelů, kteří se pravidelně věnují multimediálním aktivitám. Největší nárůsty byly pozorovány u aktivit stahování/poslechu hudby nebo filmů a hlasové komunikace. Nejčastější činností českých uživatelů internetu je e-mailování na domovském webu (89 % uživatelů) a využívání služeb vyhledávačů (85 %). Celkem byl největší růst podílu uživatelů v kategorii mediálních (23 %) a pokročilejších uživatelů (20 %). Významný nárůst v těchto kategoriích uživatelů souvisí s rostoucím zastoupením uživatelů, kteří na počítači pracují s obrázky, videem a hudbou a mají pod kontrolou chod PC. Nejpoužívanějším operačním systémem počítačů je Windows XP (69 %) a na druhém místě trvale rostoucí Windows Vista (21 %). Vyplývá to z poslední fáze tzv. strukturálního výzkumu SEKV , který realizuje pro Sdružení pro internetovou reklamu společnost Mediaresearch.

Na následujících grafech naleznete vývoj podílů uživatelů využívající jednotlivé aktivity na internetu. Pozorujeme rovněž dlouhodobě rostoucí trend v online poslechu rádia (z 23 % na 28 %) a v online sledování TV (z 13 % na 21 %). Taktéž dlouhodobý růst vykazuje nejčastější aktivita na internetu – služba e-mailování na domovském webu vzrostla od 1. fáze výzkumu z 82 % na 89 %.

Od 4. fáze nově sledujeme účast v komunitních sítích (28 %), účast v diskusních fórech (16 %) a online sázení (6 %). Online sázení se převážně věnují muži (10 %). Tuto aktivitu provozuje pouze 1 % žen. Nejčastější účastníci v komunitních sítích (celkem 28 % uživatelů) jsou mladí lidé ve věku do 14 let (38 %) a 15-24 let (53 %). Komentáře k článkům a účast v diskusních fórech využívají nejčastěji lidé ve věku 15 – 24 let.

Windows XP jsou trvale nejpoužívanějším operačním systémem s 69 % podílem. Aktuálně 21 % uživatelů využívá systém Windows Vista jako nejčastěji využívaný operační systém. Zastoupení těchto uživatelů má významný rostoucí trend již od 1. fáze výzkumu (nárůst z 12 % na 21 %). Tento systém častěji využívají internetově zaměření uživatelé počítačů (23 %) a profesionálně zaměření uživatelé (23 %).

-red-

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!